Przeprowadzenie prac ziemnych wymaga dostępu do licznych maszyn i urządzeń. Nie zawsze mowa o tym samym sprzęcie, ze względu na różnorodność tego typu prac. O tym, które ze sprzętów zastosować, decyduje specyfika projektu. Przyjrzyjmy się jednak tym najczęściej wykorzystywanym.

Prace ziemne, czyli prace z gruntem i w gruncie

Być może zastanawiasz się teraz, czym właściwe są prace ziemne. Otóż w zasadzie są to wszystkie zabiegi związane z gruntem. Jak widzisz, kategoria jest bardzo szeroka. Zalicza się tutaj między innymi przygotowywanie gruntu pod położenie fundamentów. Wymaga to stworzenia szczegółowego projektu, opartego na badaniach przeprowadzonych w danym terenie. Później natomiast stosuje się szereg urządzeń i maszyn. Często niezbędne jest odprowadzenie wilgoci, co wymaga wykorzystania pompy. Grunt rzadko posiada optymalne właściwości, co również wymaga pracy. Konieczne jest zagęszczenie gruntu, do czego wykorzystuje się zagęszczarkę. W tym celu często stosuje się też walce.

W zasadzie bez względu na specyfikę projektu, do przeprowadzenia prac ziemnych potrzebne są koparki i ładowarki. Te pierwsze wykorzystuje się do usuwania gruntu i odpadów, które zawsze pojawiają się na placach budowy, na których przeprowadza się prace ziemne. Ponadto z ich pomocą odspaja się urobek, co stanowi w zasadzie podstawową prace ziemną. Dla bardziej komfortowego pozbywania się urobku wykorzystuje się ładowarki.

Pozostały sprzęt do prac ziemnych

Jak już wspomniano, prace ziemne to szereg bardzo różnorodnych zabiegów. Tym samym wśród urządzeń i maszyn wykorzystywanych do przeprowadzania prac ziemnych można wymienić jeszcze dziesiątki innych pozycji. Wśród nich między innymi urządzenia do układania rur, w końcu tworzenie instalacji podziemnych również zalicza się do prac ziemnych. Na placach budowy często pojawiają się też ciągniki, młoty, czy wiertnice. Dobra firma oferująca przeprowadzanie prac ziemnych posiada pełne wyposażenie, umożliwiające wykonanie każdego niezbędnego zabiegu.

Zapraszamy po więcej informacji: Prace ziemne Tychy.

#Artykuł sponsorowany