Zakup samochodu to dla wielu osób spełnienie marzeń lub zwieńczenie okresu oszczędzania na ten cel. Jednak w przypływie euforii nowy posiadacz nie może zapomnieć o formalności i dokumentach związanych z nabyciem auta. Na co należy zwrócić szczególną uwagę po transakcji?

Ubezpieczenie samochodu i inne formalności

Pierwszym krokiem jest wizyta w urzędzie skarbowym (wybieramy ten urząd, do którego składamy m.in. roczne zeznanie podatkowe). W urządzenie opłacamy podatek PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych). Następnie udajemy się najbliższego wydziału komunikacji, w którym zarejestrujemy pojazd (na siebie lub na siebie i współwłaściciela). Po rejestracji upewniamy się, że pojazd ma ważny przegląd techniczny. Następnym krokiem jest ubezpieczenie samochodu. W Polsce każdy właściciel samochodu musi posiadać ważne ubezpieczenie OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej). Opcjonalne można wykupić NN, czyli następstwo nieszczęśliwych wypadków oraz AC (autocasco).

O czym jeszcze trzeba pamiętać po zakupie samochodu?

Jeżeli nowy właściciel nie chce korzystać z tego samego ubezpieczenia, które posiadał poprzedni właściciel, należy złożyć wypowiedzenie. Wzory wypowiedzeń są dostępne m.in. na stronach internetowych firm ubezpieczeniowych. Jedną z form złożenia wypowiedzenia jest przesłanie prawidłowo wypełnionego pisma. Nie można zapomnieć o sprawdzeniu wyposażenie samochodu. Dotyczy to zarówno gaśnicy, jak i trójkąta ostrzegawczego.

Dodatkowo warto sprawdzić obecność i stan koła zapasowego. Do 30 dni nowy właściciel otrzyma tak zwany twardy dowód rejestracyjny. Jest to nic innego jak właściwy dokument, który zastępuje tymczasowy dowód rejestracyjny. Bez względu na to kiedy był wykonany ostatni przegląd, warto wymienić wszystkie płyny eksploatacyjne, a także oleje oraz filtry. Jeżeli zachodzić taka konieczność wymieniamy wycieraczki, dywaniki i opony. Po załatwieniu wszystkich formalności i kompleksowym sprawdzeniu auta pod względem bezpieczeństwa, możemy cieszyć się nowym zakupem.

Zgłoś się już dziś: CFiU – ubezpieczenie samochodu Szczecin

#Artykuł sponsorowany