Wcześniej czy później, u każdego z nas mogą się pojawić choroby oczu. Jedną spośród nich, jest zdecydowanie prezbiopia. Wszystkie niedogodności nią wywołane utrudniające pracę z bliska, można skutecznie korygować. Pojawienie się tej choroby oczu powoduje głównie kłopoty z wyraźnym widzeniem z bliskiej odległości, utrudniając nam obsługę komputera, czytanie czy też korzystanie ze smartfona. Równocześnie pogorszeniu ostrości wzroku towarzyszą symptomy przemęczenia, takie jak napięcie oraz ból oczu, które są najbardziej dokuczliwe w ciemnym pomieszczeniach.

Prezbiopia – jakie są jej przyczyny

Prezbiopia czyli starczowzroczność pojawia się na skutek zmian, które zachodzą w wewnątrz gałkowej soczewce – staje się ona bardziej sztywna oraz grubsza. W przypadku tej choroby oczu kształt soczewki ulega zmianie, żeby umożliwiać naprzemienne skupienie wzroku na obiektach, które znajdują się blisko oraz daleko. W miarę upływającego czasu soczewka staje się mniej elastyczna i grubsza, zmniejszeniu ulegają jej zdolności do zmiany kształtu. Pierwsze z symptomów tej choroby oczu pojawiają się najczęściej po 40 roku życia, niemniej mogą wystąpić także wcześniej albo później.  

Starczowzroczność – objawy

Na wczesnych etapach prezbiopia objawia się dłuższym dostosowywaniem ostrości wzroku. Niektóre osoby mogą to zaobserwować w przypadku słabego oświetlenia albo kiedy są przemęczone. Objawy, jak i chwila ich wystąpienia mogą się od siebie różnić, a niektórzy poza kłopotami z dostosowywaniem ostrości zaobserwować mogą u siebie bóle głowy oraz zmęczenie oczu. Jeżeli zauważymy u siebie podobne symptomy, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą celem uzyskania większej ilości informacji. 

Prezbiopia – postawienie diagnozy 

Badanie wzroku przeprowadzone przez odpowiedniego specjalistę pozwoli na stwierdzenie, czy prezbiopia nas dotyczy. Zostanie wówczas przeprowadzona ocena wzroku i stanu zdrowia celem stwierdzenia, czy kłopoty z dostosowaniem ostrości są rezultatem stadium początkowego prezbiopii. W przypadku tej choroby oczu zalecane jest wykonywanie regularnego badania wzroku, bowiem postępuje ona wraz z upływającym czasem. 

Jakie soczewki można nosić w przypadku prezbiopii?

Dostępnych jest wiele typów soczewek kontaktowych, wśród których najczęściej stosuje się soczewki wieloogniskowe, zaś rzadziej jednoogniskowe. Różnią się one tym, iż korekcyjna wartość jednoogniskowych modeli pozostaje stała, w czasie kiedy w przypadku wieloogniskowych – ulega zmianie, co pozwala na dobre widzenie w dali i bliży.

Użycie miękkich jednoogniskowych soczewek kontaktowych do korygowania prezbiopii opiera się na monowizji, to znaczy jedno oko zostaje skorygowane do dali, zaś drugie do czytania. Rozwiązanie to, tak samo, jak w wypadku soczewek okularowych jednoogniskowych, ma różne przeciwwskazania i jego użycie wymagało będzie zgody pacjenta, ale także specjalisty. W korekcji prezbiopii przy pomocy soczewek kontaktowych miękkich najpowszechniej stosuje się soczewki dwuogniskowe. Pozwalają one na komfortowe widzenie w dalekich oraz w bliskich odległościach. 

#Artykuł sponsorowany