Zajęcia „Zdrowy kręgosłup” w klubie fitness – na czym polegają i jakie przyniosą nam korzyści?
23 listopada 2022 Artykuł sponsorowany

Zajęcia „Zdrowy kręgosłup” w klubie fitness – na czym polegają i jakie przyniosą nam korzyści?

Problemy z kręgosłupem dotyczą coraz większej części społeczeństwa. Niewielka ilość ruchu oraz siedzący tryb życia większości z nas sprawiają, że na bóle pleców skarżą się nawet dwudziestoparolatkowie. Aby temu zapobiegać, warto wdrożyć odpowiednie ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie przy kręgosłupie. W odpowiedzi na potrzeby sporej części społeczeństwa powstały zajęcia fitness „zdrowy kręgosłup”. Na czym polega, jakie korzyści przynosi oraz dla kogo dedykowany jest ten program treningowy?

Zajęcia zdrowy kręgosłup – dla kogo?

Zajęcia fitness „zdrowy kręgosłup” dedykowane są dla bardzo szerokiego grona odbiorców. Właściwie każda osoba, która boryka się z bólami kręgosłupa lub chce zapobiegać rozwinięciu problemów może zapisać się na te zajęcia. Nie ma znaczenia wiek ani poziom aktywności fizycznej. Program nada się zarówno dla aktywnych dwudziestoparolatków, którym zależy na wzmocnieniu tych partii mięśni, jak i dla osób po pięćdziesiątce, które prowadzą siedzący tryb życia i większość czasu spędzają przed komputerem. Jeśli komuś doskwierają poważne problemy z kręgosłupem, przed zapisaniem się na zajęcia warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, w celu wydania opinii.

Zajęcia zdrowy kręgosłup pozwolą rozciągnąć i rozluźnić przykurczone grupy mięśniowe wzdłuż kręgosłupa, redukując dyskomfort i zmniejszając nacisk na kręgi. Mają również charakter profilaktyczny, a nie jedynie terapeutyczny, dzięki czemu chronią nasz kręgosłup przed skutkami siedzącego trybu życia, przy okazji poprawiając sylwetkę oraz wpływając pozytywnie na nasze samopoczucie. 

Na czym polegają zajęcia „Zdrowy kręgosłup”?

Kwintesencją programu jest nauka utrzymania odpowiedniej, stabilnej postawy ciała. Program „zdrowy kręgosłup” w głównej mierze opiera się na ćwiczeniach rozluźniających, wzmacniających i rozciągających konkretne grupy mięśniowe, odpowiedzialne za prawidłową postawę. Do ćwiczeń wykorzystuje się różnego rodzaju sprzęty, a przede wszystkim piłki rehabilitacyjne – zarówno duże fit ball, jak i małe ovo ball czy tzw. heavy ball.

Program zdrowy kręgosłup opiera się przede wszystkim na inspiracjach czerpanych z zajęć pilates, jednak jest nastawiony na konkretne partie mięśni i zmodyfikowany pod kątem wyrobienia prawidłowej postawy. Dzięki temu podczas ćwiczeń można wzmocnić najgłębsze partie mięśniowe, mobilizując tym samym głęboko położone struktury naszego ciała.

Ćwiczenia podczas zajęć fitness „zdrowy kręgosłup” nie są skomplikowane. Jedno z nich polega na stanięciu w lekkim rozkroku, rozluźnieniu barków oraz wyciągnięciu ramion na boki. W tej pozycji na przemian pochylamy tułów raz w lewą, raz w prawą stronę, przy maksymalnym wyciągnięciu ramion. Biodra pozostają nieruchome, a klatka piersiowa powinna być trzymana w pozycji prostej. Gdy ramiona są w jednej linii, napinamy brzuch i prostujemy plecy. Ćwiczenie powtarzamy kilkakrotnie, delikatnie powiększając zakres ruchu po każdym powtórzeniu. Nad prawidłowym przebiegiem ćwiczenia stale czuwa trener, który dokonuje niezbędnych modyfikacji w razie potrzeby.

Jakie korzyści dają zajęcia „Zdrowy kręgosłup”?

Oczywistą korzyścią zajęć „zdrowy kręgosłup” jest działanie terapeutyczne i profilaktyczne w zakresie bólów kręgosłupa i problemów z postawą. To jednak nie jedyne korzyści, jakie niesie za sobą ten plan treningowy. 

Systematyczne ćwiczenia nie tylko poprawiają pracę mięśni głębokich odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa, ale także gwarantują utrzymanie prawidłowej postawy ciała, redukują przykurcze mięśniowe oraz wzmacniają szkielet mięśniowy. Co więcej, podczas zajęć fitness wzmocnione zostają także inne partie ciała, takie jak mięśnie brzucha, pośladki, barki, biodra czy kolana.

Ze względu na to, że program ćwiczeń w dużej mierze inspirowany jest zajęciami pilates, regularny trening uczy utrzymania prawidłowej postawy ciała oraz poprawnego oddychania, co jest niezwykle istotnym elementem zdrowego trybu życia i doskonałym przygotowaniem do innych aktywności fizycznych.Polecane

Zdrowie i Uroda

Materace piankowe – klucz do zdrowego snu

W poszukiwaniu idealnego materaca, który zapewni komfortowy i zdrowy sen, nie można pominąć materaców piankowych. Są one wybierane przez szerokie grono użytkowników ze względu na ich adaptacyjne właściwości oraz zdolność

Zdrowie i Uroda

Gdzie wyrzucać przeterminowane leki?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że z przeterminowanymi lekami trzeba obchodzić się w sposób szczególny. Rzecz w tym, iż nie można ich po prostu wyrzucić do śmieci. Wymagają specjalnego traktowania,

Zdrowie i Uroda

Napięciowy ból głowy – objawy i leczenie

Ból głowy to dolegliwość, która od czasu do czasu spotyka w zasadzie każdego. Przeważnie mamy do czynienia z napięciowym bólem głowy. Jest to dolegliwość bardzo powszechna, dotykająca niespełna 80% Europejczyków.

Zdrowie i Uroda

Jakie badania warto wykonać po 70. roku życia?

Monitorowanie stanu zdrowia jest bardzo ważne. Każdy powinien regularnie się badać i kontrolować. Osoby starsze powinny szczególnie zwracać uwagę na swoje zdrowie. Z tego powodu warto wiedzieć, jakie badania powinno

Zdrowie i Uroda

Jakie możliwości daje Pacjentom liposukcja?

Liposukcja to zabieg, który sprawia, że skóra z utraconą gładkością i jędrnością zyskuje dawną kondycję. Procedura ta wykorzystując ultradźwięki, jest metodą chirurgiczną, jaka usuwa nadmiar tłuszczu z określonych wcześniej partii

Zdrowie i Uroda

Obowiązki Studio Tatuażu i Piercingu w Zakresie Rejestracji w BDO: Zasady i Konsekwencje

W branży tatuażu i piercingu, nieuchronnie pojawiają się odpady medyczne, które podlegają specjalnym regulacjom. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każde studio tatuażu musi dokonać rejestracji w Bazie Danych o Produktach i