Alzheimer, parkinson czy choroba Picka to jednostki chorobowe określane mianem demencji starczej. Demencja sama w sobie jest upośledzeniem funkcji mózgu, degeneracją jego obszarów i zanikiem zdolności poznawczych. Częstotliwość zachorowań na demencję wzrasta wraz z wiekiem oraz szacuje się, że 25% osób po 85. roku życia na nią choruje. W młodszej grupie wiekowej (około 60 lat) pojawia się 6% zachorowań, a w całej Polsce na demencję choruje około 400 tys. osób. Czym jest demencja starcza? Jakie są jej objawy, przyczyny, oraz w jaki sposób ją leczyć?

Demencja starcza – charakterystyka choroby

Demencja starcza to postępujące zmiany zwyrodnieniowe i zanikowe tkanek mózgu. Na skutek tych zmian zmniejsza się sprawność umysłowa chorego, co prowadzi do wielu powikłań i znacząco odbija się na codziennym życiu seniora oraz jego bliskich, czy opiekujących się nim osób. Demencja sprawia, że osłabione zostają funkcje poznawcze, takie jak: orientacja, liczenie, pamięć czy ogólne myślenie. Ograniczona praca mózgu spowodowana demencją może prowadzić również do trudności z mówieniem, urojeń czy powodować nietypowe zachowania.

Wczesne i ogólne objawy demencji starczej

Wszelkie objawy demencji starczej posiadają różne nasilenie i mogą wystąpić w różnym czasie i kolejności. Podstawowym i najbardziej powszechnym objawem demencji jest pogorszenie bądź utrata pamięci. Polega ona na problemach z przypomnieniem sobie pewnych kwestii dnia codziennego, na przykład czy zapłaciło się rachunki albo gdzie położyło się klucze. Jest to zazwyczaj wstępny etap demencji, bardzo często lekceważony i sprowadzany do przemęczenia czy efektu stresu. Kolejny etap obejmuje nasilenie się kłopotów z pamięcią, trudności w mówieniu, apatię i drażliwość. Osoby w tym stadium unikają wyjścia z domu bez opieki, ponieważ obawiają się przebywać same poza miejscem zamieszkania. Ostatni etap to całkowite rozprzestrzenienie się choroby na każdy aspekt życia chorego. Pacjent traci zdolność wykonywania codziennych czynności, utrudniony zostaje kontakt z otoczeniem, pojawiają się urojenia, agresja oraz nierzadko taki pacjent powinien przebywać już w specjalistycznym domu opieki ze względu na całkowity brak samodzielności. Oprócz wyżej wymienionych objawów demencja charakteryzuje się zanikiem umiejętności uczenia się, rozpoznawania rzeczy i osób oraz pojawieniem się silnego lęku.

Przyczyny demencji starczej i możliwości leczenia

Demencja starcza pojawia się zazwyczaj wraz z wiekiem podeszłym. Wywołana jest ona przez zmiany neurodegeneracyjne (uszkodzenie komórek budujących układ nerwowy) i może pojawić się ona również na tle genetycznym, pierwotnych zmian chorobowych oraz czynników zewnętrznych. Ryzyko wystąpienia demencji zwiększa się przy:

  • chorobach tarczycy i wątroby,
  • alkoholizmie,
  • niedoborach kwasu foliowego czy wit. B1,
  • guzach mózgu czy wodogłowiu.

Demencja starcza jest niestety nieuleczalna. Zmiany strukturalne, które zachodzą w mózgu, są nie do odwrócenia przez współczesną medycynę. Leczenie opiera się na łagodzeniu objawów i maksymalnej poprawie komfortu życia chorego. Oprócz farmakoterapii zalecane są ćwiczenia mózgu, takie jak rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek czy gry planszowe, gra w szachy, warcaby i karty.

Demencja starcza to poważne schorzenie obejmujące nie tylko pacjenta, ale i również jego rodzinę. Należy przyłożyć ogromną uwagę do zapewnienia seniorowi bezpieczeństwa i poprawy komfortu jego życia. Na https://panobeauty.com/ znajduje się wiele informacji skierowanych do seniorów i ich rodzin, propozycje wspólnie spędzanego czasu i wiele innych informacji dotyczących zdrowego stylu życia.

#Artykuł sponsorowany