Jeszcze do niedawna uważano, że łokieć tenisisty to dolegliwość spowodowana stanem zapalnym. Dzisiaj już wiadomo, że problemem powinien się zajmować reumatolog, ponieważ schorzenie wynika z degeneracji tkanek. Jakie konkretnie są przyczyny łokcia tenisisty? Jak się objawia ten problem i jak sobie z nim radzić?

Łokieć tenisisty – co to jest i jak się objawia?

Łokciem tenisisty określa się dolegliwości wynikające ze zmian degeneracyjnych w okolicy przedramienia i łokcia. Za główne objawy schorzenia uznaje się:

  • ból po zewnętrznej stronie łokcia – głównie przy odwracaniu przedramienia i przy wyproście ręki,
  • problemy z chwytaniem i ściskaniem,
  • dolegliwości bólowe pojawiające się podczas chwytania lub ściskania,
  • sztywność łokcia – zwłaszcza rano.

Przyczyny schorzenia

Zanim reumatolog przejdzie do leczenia schorzenia, zwykle chce poznać jego przyczyny. Pomoże to w przygotowaniu odpowiednich zaleceń dla pacjenta. Okazuje się, że przyczyny mogą być różne. Czasami rzeczywiście odpowiedzialna jest gra w tenisa, a konkretnie niewłaściwe wykonywanie backhandu. Jednak szacuje się, że tylko co dziesiąty łokieć tenisisty jest efektem gry w tenisa.

Schorzenie o wiele częściej dotyka osób wykonujących prace biurowe. Długotrwałe pisanie na klawiaturze i obsługa myszki powodują napinanie niektórych partii mięśni oraz powstawanie mikrourazów. Przyczyną schorzenia może być też mała aktywność fizyczna. W takich przypadkach do pojawienia się objawów dochodzi wskutek przeciążenia osłabionej ręki.

Jak może pomóc reumatolog?

Łokieć tenisisty to problem, który często jest lekceważony. Natomiast im szybciej podjęte zostaje leczenie, tym lepsze jego efekty. Zatem w jaki sposób może pomóc pacjentowi reumatolog? Po zdiagnozowaniu problemu i poznaniu zaawansowania schorzenia, zaleca odpowiednie działania. Ważne są ćwiczenia fizyczne i rezygnacja z aktualnych nawyków. Stosuje się również masaż poprzeczny rozluźniający mięśnie, falę uderzeniową, poprawiającą mikrokrążenie i zastrzyki z osocza bogatopłytkowego, pobudzającego procesy regeneracji. W skrajnych przypadkach przeprowadza się leczenie operacyjne.

Zapraszamy: Pasmed – reumatolog Kępno

#Artykuł sponsorowany