Prawidłowe mycie zębów to klucz do unikania częstych wizyt u dentysty. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Aby dentysta dziecięcy nie miał zbyt wiele pracy z zębami danego malucha, powinien on jak najszybciej nauczyć się prawidłowo myć uzębienie. Jak nauczyć pociechę to robić? Wyjaśniamy!

Dentysta dziecięcy, czyli pokaż, że zęby są ważne

Przede wszystkim, aby dziecko nauczyło się myć zęby, musi tego chcieć. Warto zatem od małego pokazywać mu, jak ważne są zęby. W tym celu rodzic powinien pokazywać dziecku, że sam dba o zęby, myjąc je regularnie oraz chodząc do dentysty. Ponadto dentysta dziecięcy powinien być odwiedzany regularnie w celu wykonywania przeglądów. W ten sposób maluch uczy się, że zęby są istotne, przez co chętnie uczy się je prawidłowo myć.

Uatrakcyjnij mycie zębów

Nie wystarczy uświadomić dziecku, że zęby są ważne. Niestety nie zawsze maluch jest stanie to zrozumieć, a myć zęby powinien nauczyć się jak najwcześniej. Dlatego aby zachęcić dziecko do prawidłowego mycia zębów, trzeba uatrakcyjnić mu tę czynność. Polecamy w tym celu wybór kolorowej, grającej szczoteczki oraz smacznej pasty do zębów.

Właściwa nauka mycia zębów

Dziecko jest już przekonane do nauki mycia zębów? W takim razie można przejść do właściwej nauki. Najlepiej rozpocząć od pokazania dziecku właściwych ruchów. Innymi słowy, myjcie zęby razem i zachęć dziecko do tego, aby Cię obserwowało. Zaleć mu naśladowanie Twoich ruchów, choć często może być to zbędne, gdyż dzieci często odruchowo naśladują ruchy innych, zwłaszcza rodziców.

Pamiętaj, że dziecko nie od razu będzie robiło wszystko w sposób całkowicie poprawny. Daj mu próbować i doskonalić swoją metodę. Oczywiście należy poprawiać błędy, jednak nie chodzi o to, aby nieustannie upominać dziecko. Doprowadzi to u niego do zniechęcenia i przekonania, że nie umie poprawnie myć zębów, przez co przestanie przykładać się do wykonywania tej czynności. Niewątpliwie, cierpliwość i wyrozumiałość są niezbędne, aby nauczyć dziecko dobrze myć zęby.

Zgłoś swoje dziecko na pierwszą wizytę: Primadent – dentysta dziecięcy Poznań

#Artykuł sponsorowany