Pelargonie to piękne, kolorowe kwiaty ozdabiające balkony i tarasy wielu osób. Rosną w dużych doniczkach lub skrzynkach i dzięki swoim różnorodnym barwom odmieniają wygląd tej przestrzeni. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak uprawiać pelargonie w Twoim domu i co zrobić, by kwiaty wyrastały duże, bujne i cieszące oko!

W jakim klimacie najlepiej rosną pelargonie?

Pelargonie to piękne rośliny, które uwielbiają nasłonecznione i bardzo ciepłe stanowiska. Jeśli nie masz możliwości postawić ich w takim miejscu, możesz wybrać również półcień. Najlepszym miejscem będzie dla nich więc balkon lub taras usytuowany w stronę południa. Należy chronić kwiaty przed mocnymi wiatrami, ponieważ mogą one zaszkodzić prawidłowemu wzrostowi i uszkodzić roślinę. Dobrze jest je więc przesunąć w bezpieczne miejsce lub zastawić tak, by wiatr nie wpływał mocno na łodygi.

Na jakiej glebie rosną piękne pelargonie

Pod uprawę pelargonii najlepiej zdecydować się na glebę wysoko przepuszczalną i próchniczą. Można wykorzystać do tego również torf, który spełnia wyżej wymienione cechy. Dzięki takiej glebie korzenie rośliny będą miały więcej miejsca do rozrastania się, a woda nie będzie aż tak magazynowana co sprzyja zapobieganiu gniciu całej rośliny. Odpowiednie pH gleby pod uprawę pelargonii powinno wahać się w przedziale 6,2-7,2.

Pelargonie a wielkość donicy

Pelargonie to rośliny, które lubią mieć dla siebie miejsce zarówno w doniczce jak i na zewnątrz. Rozrastają się one bowiem na piękne, kolorowe kurtyny zdobiące balkony i tarasy właścicieli. Aby mogły cieszyć oko jak najdłużej należy zastosować się do kilku wskazówek i wybrać dla nich odpowiedniej wielkości doniczkę lub skrzynię. Nie może być ona mniejsza niż o średnicy 20-25 cm. Dobrze jest również znaleźć pojemnik z dziurami na dole, którymi odprowadzany jest nadmiar wody z pojemnika.

Podlewanie pelargonii

O podlewanie pelargonii należy szczególnie zadbać. Nie jest to roślina bardzo samowystarczalna. Musi mieć stale wilgotne podłoże, aby mogła prawidłowo rosnąć i wydawać bujne kwiaty. Jeśli ta czynność zostanie zaniedbana to kwiaty mogą wcale nie kwitnąć lub będą suche i pomarszczone. W upały dobrze jest zadbać o podlewanie zarówno rano jak i wieczorem. W chłodniejsze dni wystarczy raz dziennie lub raz na dwa dni.

#Artykuł sponsorowany