Zaburzenia odżywiania mają silny związek z psychiką człowieka i wpływają na jego całe życie, w tym sferę fizyczną, psychiczną i społeczną. Brak leczenia może skończyć się nawet wyniszczeniem organizmu i poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. W praktyce mówimy o pewnej grupie zaburzeń, które mogą mieć różną formę. Zalicza się do nich m.in. ortoreksja, anoreksja, bulimia i kompulsywne objadanie się. Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój?

Czym objawiają się zaburzenia odżywiania?

Tego typu problemy w większości przypadków dotyczą kobiet, zwłaszcza w przedziale wieku 15-24 lata. Przyczyny mogą być różne, począwszy od skłonności genetycznych, poprzez wpływ mediów, aż po czynniki psychospołeczne. Zaburzenia mogą też pojawić się w związku z niską samooceną, dążeniem do perfekcjonizmu oraz wpływem rówieśników. Co istotne, trudno mówić o jednolitych objawach, bowiem wiele zależy od tego z jakim rodzajem zaburzenia mamy do czynienia. Problemy narastają stopniowo, dlatego część objawów pojawia się wcześniej zaś inne później. Co powinno wzbudzić nasz niepokój?

  • U osób z zaburzeniami odżywiania można zaobserwować znaczną utratę wagi, co ma bezpośredni związek z przyjmowaniem bardzo małej liczby kalorii każdego dnia.
  • Takie osoby unikają jedzenia w towarzystwie.
  • Typowym objawem jest też bardzo intensywna aktywność fizyczna i praktycznie codzienne ćwiczenia.

O jakich objawach należy jeszcze wspomnieć?

Niepokój powinien wzbudzić także brak akceptacji własnego ciała, pomimo utraty znacznej liczby kilogramów i odmienne postrzeganie swojej sylwetki. Z powodu niskiej podaży kalorii i niedoborów witamin oraz minerałów, u osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania dochodzi do pogorszenia kondycji skóry, włosów i paznokci. Kolejnym niebezpiecznym symptomem u kobiet jest zatrzymanie miesiączki. Osoby, które odmawiają sobie jedzenia często zmagają się też z napadami głodu o charakterze kompulsywnym. Inne popularne objawy to częste bóle brzucha i głowy.

#Artykuł sponsorowany