Niektóre zawody wymagają korzystania ze specjalnych ubrań ochronnych. To specjalistyczne ciuchy, dostosowane do pełnionych przez pracowników zadań. Niemniej aby dobrze pełniły swoje funkcje, muszą być zachowane w odpowiednim stanie. Jak dbać o tego typu odzież? O czym trzeba pamiętać?

Czym są ubrania ochronne?

Być może zastanawiasz się, czym tak właściwie są ubrania ochronne. Spieszymy z wyjaśnieniem. Zasadniczo w większości zakładów pracy, zwłaszcza w przypadku pracy fizycznej, obowiązuje odzież robocza. Niemniej w niektórych zawodach konieczne jest zastosowanie odzieży o szczególnych właściwościach. Chodzi tutaj o sytuacje, w których zachodzi jakieś niebezpieczeństwo dla pracownika. Przykładowo, jeśli pracuje on z ciężkim lub ostrym sprzętem, może się zranić. Natomiast praca z ogniem grozi poparzeniem. Podobnie jest w przypadku pracy z prądem elektrycznym.

Dobre ubrania ochronne to takie, które skutecznie chronią przed wymienionymi wyżej zagrożeniami. Wykonuje się je z materiałów odpornych czy to na wysokie temperatury czy też na przecięcia. Buty posiadają wzmocnienia, aby nie urazić nóg, a spodnie i bluzy są wykonane z materiału odpornego na zanieczyszczenia. Nie oznacza to, że nie może dojść do ich zabrudzenia, jednak większość zanieczyszczeń niejako spływa po materiale.

Czyszczenie ubrań ochronnych

O ubrania ochronne należy dbać między innymi poprzez ich regularne czyszczenie. Jeśli odzież ma utrzymać swoje właściwości ochronne, nie przepuszczając zanieczyszczeń, musi być czyszczona. W tej kwestii trzeba koniecznie słuchać zaleceń producenta w zakresie sposobu czyszczenia ubrań.

Ponadto ze względu na obecne w ciuchach ochronnych wzmocnienia i inne rozwiązania mające chronić pracownika, ważne jest właściwe przechowywanie ubrań. Niektóre wymagają przechowywania na wieszakach. Nieprzestrzeganie tej zasady grozi zniszczeniem wkładu zabezpieczającego, a w niektórych przypadkach również materiału wykonania ubrania ochronnego. Natomiast właściwe dbanie o ubranie ochronne to bezpieczeństwo w pracy przez długi czas.

Zapraszamy po więcej informacji: Ubrania ochronne Poznań.

#Artykuł sponsorowany