Segregacja odpadów ma ogromne znaczenie dla środowiska oraz pozwala obniżyć koszty utylizacji śmieci. To jednak sprawia, że z niektórymi odpadami jest trochę problemów, czego idealnym przykładem jest zużyty sprzęt elektroniczny. Jak się go pozbyć mieszkając w Trójmieście?

Gdzie wolno wyrzucać elektrośmieci?

Do komunalnych śmietników wolno wyrzucać większość produkowanych w domu odpadów. Z tej listy wyłączone są jednak elektrośmieci. Dlaczego? Winna jest ich budowa – do produkcji elektroniki używa się szkodliwych dla zdrowia pierwiastków. Dopóki urządzenie jest sprawne, nie mamy z tymi związkami chemicznymi kontaktu, ale gdy telewizor albo lodówka wylądują na śmietniku, jest spora szansa, że owe chemikalia przedostaną się do środowiska powodując skażenie.

Trójmiasto zadbało o rozstawienie specjalnych kontenerów na elektroodpady, ale dotyczy to tylko urządzeń małogabarytowych, jak baterie, świetlówki czy drobna elektronika. Są jeszcze punkty zbiórek elektrośmieci, jednak one też nie zawsze rozwiązują problem starego, zbędnego sprzętu, bo działają tylko w określone dni, a transport urządzenia trzeba zorganizować samodzielnie. To zaś nie należy do najtańszych usług i raczej mało kto dysponuje własnym samochodem dostawczym. Inaczej mówiąc, pozbycie się dużego elektroodpadu pociąga za sobą dość znaczące koszty. Mimo to nie warto łamać przepisów o segregacji śmieci – wstawienie do śmietnika pralki czy lodówki grozi karą grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych.

 

Czy można oddać elektrośmieci za darmo?

Mieszkając w Trójmieście można skorzystać z bardzo wygodnej usługi dostępnej na odbiorydomowe.pl. Pozwala ona pozbyć się elektroodpadu w sposób legalny, i co najważniejsze, zupełnie za darmo. W ramach usługi odbierany jest zużyty sprzęt elektroniczny, ale tylko ten wielkogabarytowy, jak właśnie wspomniana lodówka bądź pralka. Drobniejsze urządzenia mogą być zabrane jedynie przy okazji, co należy zaznaczyć w formularzu zgłoszenia.

Jedna usługa może obejmować w sumie odbiór czterech różnych sprzętów wielkogabarytowych. Klient nie płaci za wyniesienie i transport elektrośmieci, jeśli jednak urządzenie nie jest kompletne, zostanie naliczona opłata utylizacyjna. Przy mocno niekompletnym sprzęcie należy się liczyć z odmową realizacji usługi.

#Artykuł sponsorowany