W trakcie przeprowadzania remontu domu lub mieszkania pojawia się spora ilość odpadów, które należy wywieźć w legalny sposób. Osoby, które mają w planach tego typu prace powinny wynająć kontener na gruz dostępny w różnych wielkościach. Śmieci, które pozostają po remoncie nie mogą zostać umieszczone w pojemnikach na odpady komunalne. Korzystając z usług firm oferujących wywóz mamy pewność, że działamy zgodnie z prawem, a przy tym nie szkodzimy środowisku. Czym się kierować podczas wyboru kontenera?

Najważniejsze informacje na temat odpadów poremontowych

Wybierając kontener trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jedną z najważniejszych są cechy odpadów, a mianowicie ich rodzaj, wielkość oraz waga. Należy pamiętać o tym, że pojemnik musi być dopasowany do rodzaju gruzu, w zależności od tego czy jest czysty, mieszany lub zanieczyszczony. Jeśli zgromadziliśmy wyłącznie czysty gruz jesteśmy w najlepszej sytuacji, bowiem wywóz będzie się wiązać z najmniejszymi kosztami. Wynika to z faktu, iż taki materiał można ponownie wykorzystać. W jego skład wchodzą cegły, beton i ceramika. Znajdują one zastosowanie m.in. jako wsparcie dla fundamentów, pod wylewki, do utwardzania drogi i do drenażu terenu.

W zmieszanych odpadach budowlanych można dodatkowo znaleźć takie elementy jak folia malarska, opakowania plastikowe, szkło, drewno czy złom. W tym przypadku trzeba liczyć się z większymi kosztami wywozu, ze względu na możliwości ograniczonego wykorzystania oraz konieczność przeprowadzenia selekcji. Zanieczyszczony gruz budowlany zawiera dodatkowo ubrania, płyty kartonowo-gipsowe, styropian, dywany, opakowania po materiałach budowlanych, dywany itp. Gdy ustalimy już z jakimi rodzajami odpadów mamy do czynienia, pora określić jakich rozmiarów kontener na gruz jest nam potrzebny.

Jak określić wielkość pojemnika na odpady?

Gdy remont został już zakończony i widzimy jaka jest mniej więcej ilość odpadów, łatwiej dopasować rozmiar pojemnika. Jeśli jednak chcemy zamówić go już na początku prac i sukcesywnie zapełniać, trudno będzie oszacować rozmiar. Jakie jest rozwiązanie tej sytuacji? Najlepiej skontaktować się z firmą, z usług której zamierzamy skorzystać i poinformować ją o zakresie planowanych prac.

Doświadczeni pracownicy będą w stanie pomóc nam w dopasowaniu wielkości kontenera. Najlepiej jednak zdecydować się na nieco większy pojemnik. Nawet jeśli nie wypełnimy go w 100% będzie to i tak bardziej opłacalne niż zamawianie kolejnego, który zostanie wypełniony np. tylko w 20%. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

  • Osoby, które planują przeprowadzenie drobnych prac w ogrodzie polegających np. na usunięciu ziemi, gałęzi lub odpadów zielonych mogą z powodzeniem wybrać mały kontener o pojemności do około 5 m3. Najmniejsza dostępna pojemność to zwykle około 1,7 m3.
  • W przypadku domowych remontów warto zdecydować się na większy model. Większość firm oferuje kontener na gruz do około 8 m3. Dobra informacja jest taka, iż można bez problemu wynająć większą liczbę.

Pojemniki są dostarczane i odbierane we wskazanym dniu. Nawet jeśli okaże się, że nasze szacunki były nieprawidłowe i potrzebny jest dodatkowy kontener, w wielu przypadkach istnieje opcja jego przetransportowania jeszcze tego samego dnia. Nie trzeba zatem obawiać się przestoju w pracach. Trzeba jednak pamiętać, iż zawartość pojemników jest sprawdzana, dlatego przy zgłoszeniu np. czystego gruzu nie można dodać innych elementów.

Zgłoś się już dziś: Sardaw – kontenery na gruz Sopot

#Artykuł sponsorowany