Awarie samochodu podczas upału. Jak zadbać o samochód w upalne dni?
17 października 2022 Artykuł sponsorowany

Awarie samochodu podczas upału. Jak zadbać o samochód w upalne dni?

Wszyscy mamy świadomość tego, że skrajne temperatury źle wpływają na stan pojazdu oraz wielu podzespołów, które się w nim znajdują. Mowa tutaj zarówno o tych ekstremalnie niskich, jak i wysokich temperaturach. Wbrew pozorom w naszym klimacie coraz częściej pojawiają się na tyle duże upały, że mogą one źle wpływać na kondycję naszego pojazdu. Nie mówimy tutaj o tak ekstremalnych przypadkach, jakie pojawiają się czasem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie od upału stopieniu ulegają niektóre plastikowe elementy nadwozia. Warto jednak wiedzieć, na jakie podzespoły w naszym samochodzie mogą wpływać skrajnie wysokie temperatury i jak radzić sobie z ich skutkami. Właśnie tego dowiecie się Państwo z dalszej części tego artykułu

Wpływ wysokiej temperatury na silnik samochodu

Warto wiedzieć,  że silnik spalinowy osiąga najwyższą sprawność w niskich temperaturach powietrza, które go otacza oraz które trafia do komory spalania. Im wyższa temperatura, tym sprawność jest mniejsza. Nie jest to jednak największy problem, z którym możemy mieć do czynienia podczas upałów. Wysokie temperatury powietrza sprawiają, że nasza jednostka napędowa jest znacznie gorzej chłodzona. Przy skrajnie wysokich wartościach widocznych na termometrach znacznie spada wydajność układu chłodzenia. W takich przypadkach bardzo radykalnie wzrasta ryzyko przegrzania się pojazdu. O ile podczas płynnej jazdy ze stałymi prędkościami nie powinno stanowić to problemu, o tyle stojąc w korkach lub utrzymując nasz silnik na wysokich obrotach, musimy liczyć się z osiągnięciem wysokiej wartości temperatury.

W upalne dni pamiętajmy więc, by za wszelką cenę unikać stania w długich korkach, szczególnie w centrach miast, gdzie temperatura otoczenia może być jeszcze spotęgowana przez nagrzane budynki oraz podłoże. Podobnie jest ze zbyt dynamiczną jazdą. Jeśli temperatura otoczenia jest zbyt wysoka, to lepiej zrezygnujmy z dynamicznej oraz agresywnej jazdy. Pamiętajmy, że w samochodzie chłodzenia wymaga nie tylko silnik, lecz również hamulce. Ich przegrzanie może doprowadzić do znacznego obniżenia wydajności, co z kolei może powodować wiele niebezpiecznych sytuacji.

Co zrobić, gdy silnik się przegrzewa?

Temperatura płynu chłodzącego jest stale monitorowana i prezentowana na desce rozdzielczej niemalże każdego samochodu. Czy to za pomocą zegarów cyfrowych, czy analogowych – jest to jeden z najważniejszych dla kierowców parametr auta, który należy stale obserwować podczas jazdy. Jeśli zauważymy, że płyn zaczyna przekraczać temperaturę 90 stopni, to oznacza to, że musimy jak najszybciej reagować. Pierwsze, co powinniśmy zrobić w przypadku rosnącej temperatury to znaleźć bezpieczne miejsce do zatrzymania i zaparkowania tam naszego pojazdu. Idealnie będzie, gdy obszar ten będzie zacieniony i zagwarantuje nam przewiew. Oczywiście po znalezieniu odpowiedniego stanowiska jak najszybciej wyłączamy silnik. W celu obniżenia temperatury silnika, możemy otworzyć maskę naszego samochodu. Poprawi to przepływ powietrza w okolicach jednostki napędowej, co pozwoli na jej szybsze wychłodzenie.

Po pojawieniu się takiego problemu warto zdiagnozować jego przyczynę. Nowoczesne układy chłodzenia mają na tyle dużą sprawność, że powinny wydajnie pracować nawet podczas upałów. Przegrzanie silnika może więc być oznaką jednego z problemów: brak płynu chłodzącego, uszkodzona chłodnica, zużyta pompa wody, zbyt przepracowany płyn lub problem z poprawną pracą jednostki napędowej.

W przypadku problemów z przegrzewaniem się naszej jednostki napędowej nie powinniśmy stosować pewnych zabiegów. Nie można np. polewać bloku silnika zimną wodą, ponieważ może doprowadzić to do jego uszkodzenia. Podobnie jest w przypadku dolewania chłodnego płynu chłodzącego do rozgrzanej jednostki. Tak duża różnica temperatur może doprowadzić do zniszczenia serca naszego samochodu.

Wpływ wysokiej temperatury na klimatyzację

Wysokie temperatury otoczenia wymuszają na naszym układzie klimatyzacji bardzo intensywną pracę. Może to więc doprowadzić do jej przeciążenia i uszkodzenia. Wybierając się w trasę podczas upałów, warto zacząć od przewietrzenia samochodu. Obniżenie temperatury w jego wnętrzu pozwoli na sprawniejsze działanie temperatury. Przed rozpoczęciem sezonu na upały warto udać się na serwis klimatyzacji, w ramach którego uzupełniony zostanie czynnik, cały układ zostanie ozonowany, a olej w sprężarce w razie potrzeby uzupełniony. To wszystko sprawi, że klimatyzacja odwdzięczy nam się sprawnością podczas największych upałów.

Wpływ upałów na akumulator?

Wysokie temperatury otoczenia negatywnie wpływają na wydajność akumulatora. Zbyt wysoka temperatura otoczenia może doprowadzić do spadku napięcia porównywalnego z tym, które pojawia się przy temperaturach poniżej zera. Ponadto przy wysokich temperaturach dochodzi do parowania elektrolitu, a jego niski poziom również może wpływać na wydajność baterii.

Wbrew pozorom wysokie temperatury mogą mieć podobnie negatywny wpływ na nasz samochód jak te skrajnie niskie. Przed sezonem letnim warto więc odpowiednio zająć się swoim pojazdem. W tym celu zachęcamy Państwa do skorzystania z wyjątkowej oferty warsztatów Bosch Car Service. Wykwalifikowani specjaliści z pewnością odpowiednio przygotują Państwa samochód do sezonu oraz podpowiedzą, w jaki sposób starannie monitorować jego stan. Zachęcamy do warsztatów Bosch Car Service!



Polecane

Porady

Co wpływa na żywotność wycieraczek szyb? Dowiedz się jak o nie zadbać

Wycieraczki do szyb, choć należą do podstawowego wyposażenia pojazdu, przez wielu kierowców są niedoceniane. Ich użyteczność doceniamy dopiero wówczas, gdy w okresie jesienno-zimowym lub w czasie deszczu są nam potrzebne.

Motoryzacja i hobby

Wygodne podróże do Holandii

Podróż do Holandii to niezwykłe doświadczenie, które można jeszcze bardziej ułatwić i usprawnić, wybierając podróż autobusem. Autobusy do Holandii oferują nie tylko wygodną i bezpieczną podróż, ale także wiele dodatkowych

Motoryzacja i hobby

Jak zabezpieczyć zamknięty przejazd?

Nie da się ukryć, że stan polskich dróg przez kierowców nie jest oceniany jak najlepiej. Często bowiem pojawiają się sytuacje, że dziury i koleiny powodują uszkodzenie zawieszenia pojazdów, jednak nikt

Motoryzacja i hobby

Hamowanie silnikiem. Czy i kiedy warto je stosować?

Silnik samochodowy to główny element napędowy pojazdu. Odpowiada on za wytwarzanie energii, która jest przekazywana na koła samochodu poprzez przekładnię. Hamowanie silnikiem to jedna ze stosowanych w samochodach metod regulacji

Motoryzacja i hobby

Chińskie koparki w tonażu od 2500 kg – czy warto?

Ostatnie lata to rosnąca popularność chińskich koparek. Czy rzeczywiście warto nabywać nowe koparki wyprodukowane w Państwie Środka? Dlaczego dobry wybór stanowi sprzęt o stosunkowo wysokim tonażu, przekraczającym 2500 kg? Sprawdź

Motoryzacja i hobby

Jakich maszyn używa się podczas prac ziemnych?

Przeprowadzenie prac ziemnych wymaga dostępu do licznych maszyn i urządzeń. Nie zawsze mowa o tym samym sprzęcie, ze względu na różnorodność tego typu prac. O tym, które ze sprzętów zastosować,