W okolicy 40-go roku życia często dochodzi u ludzi do wyraźnego pogorszenia wzroku. Jest to reguła, która dotyczy niemal wszystkich. Na czym polega pogorszenie wzroku w tym wieku i z czego wynika? Czy można mu jakoś zaradzić?

Do czego potrzebne są okulary po 40-ce?

Wiele osób nosi dziś okulary od najmłodszych lat. Są jednak tacy, którzy przez 35-40 lat nie korzystają z nich, widząc wszystko doskonale. Jednak nawet u nich dochodzi przeważnie do załamania ostrości widzenia po 40. roku życia. Problem dotyczy zarówno widzenia w dal, jak i z bliska. Obraz staje się nieostry. Co gorsza, częstym zjawiskiem jest pogorszenie się wzroku na obu płaszczyznach. Chodzi o to, że u jednego pacjenta pojawia się problem zarówno z patrzeniem w dal, jak i z bliska.

Niepokojąca bywa dla pacjentów gwałtowność zachodzących zmian. Po 40-ce wzrok zaczyna się psuć bardzo szybko. Jednak nie jest to wcale powód do paniki. Otóż z czasem pogarszanie się wzroku spowalnia. Okulary nie muszą już być wzmacniane co 2-3 lata.

Dlaczego wzrok po 40-ce się pogarsza?

Zmiany w ostrości widzenia postępujące z wiekiem są naturalne. Zasadniczo wynika to po prostu ze zużywania się narządu wzroku. Eksploatowane oko traci swoją elastyczność. Soczewka staje się sztywniejsza. Co więcej, naturalnym zjawiskiem jest zwiększenie się grubości soczewki, co też wpływa na jakość widzenia. Nie można pominąć również kwestii coraz mniejszej jej przejrzystości. To wszystko sprawia, że ostrość widzenia zostaje zaburzona.

Natomiast problem z widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka to efekt gorszej akomodacji oka. Rzecz w tym, iż oko traci swoją pierwotną sprawność dostosowywania się do odległości, na jaką spoglądamy. Kiedy patrzymy w dal, soczewka jest ułożona inaczej niż w czasie spoglądania na obraz znajdujący się blisko. Pogorszenie akomodacji sprawia, że oko potrzebuje więcej czasu, aby przestawić się z jednego trybu na drugi.

Pogorszenie wzroku w pewnym wieku jest nieuniknione. Potrzebne są wtedy dobrze dobrane okulary, które pozwolą zachować komfort codziennego funkcjonowania.

Zapraszamy po więcej informacji nt.: Okulary Poznań – Oftal-Koralewscy.

#Artykuł sponsorowany