Ból głowy to dolegliwość, która od czasu do czasu spotyka w zasadzie każdego. Przeważnie mamy do czynienia z napięciowym bólem głowy. Jest to dolegliwość bardzo powszechna, dotykająca niespełna 80% Europejczyków. Niemniej może też przybierać formę przewlekłą, co stanowi już nieco większy problem. Warto zatem poznać objawy i sposoby leczenia napięciowego bólu głowy.

Napięciowy ból głowy – przyczyny

Warto zacząć od tego, że przyczyny pojawiania się napięciowych bólów głowy nie są do końca jasne. Zwłaszcza wyjaśnienie, czemu u niektórych dolegliwość się pojawia, a u innych nie, jest trudne. Niemniej wiemy dzisiaj, że bezpośrednią przyczyną prawdopodobnie jest napięcie mięśni głowy, karku i szyi. Jeśli napięcie jest duże, odczuwamy je jako ból głowy.

Napięciowy ból głowy – objawy

Przeważnie objawy napięciowego bólu głowy są podobne, bez względu na wiek czy płeć pacjenta. Przede wszystkim pojawia się obustronny ból głowy. Może on samoistnie ustąpić już po kilkudziesięciu godzinach, przeważnie jednak trwa kilka godzin. Zdarza się, że problem nie ustępuje nawet przez kilka dni. Ponadto w niektórych przypadkach pojawia się światłowstręt, może też wystąpić nadwrażliwość na dźwięki. Jednak nie pojawiają się nudności czy wymioty, a ból jest uciskowy, o umiarkowanym natężeniu, co odróżnia napięciowe bóle głowy od migreny. Niemniej w obu przypadkach może pomóc neurolog.

Jak może pomóc neurolog – leczenie napięciowego bólu głowy

W przypadku występowania bólów głowy pomóc może neurolog. Zawsze warto wybrać się właśnie do tego specjalisty. W pierwszej kolejności wykluczy on neurologiczne przyczyny bólu głowy. Sprawdzi, czy nie mamy do czynienia z migreną. Następnie, jeśli zdiagnozowany zostanie napięciowy ból głowy, neurolog przejdzie do poszukiwania przyczyn pojawienia się dolegliwości. Mogą to być m.in.:

  • długotrwały stres,
  • wada postawy,
  • silne emocje,
  • niedobór snu,
  • nadmierne obciążanie kręgosłupa.

Następnie pacjent zostanie skierowany do odpowiedniego specjalisty, aby pozbyć się źródła problemu. W międzyczasie zostanie mu zalecone zażywanie leków przeciwbólowych, w ramach leczenia doraźnego.

Zapraszamy na wizytę: Punkt Zdrowia – neurolog Gdynia

#Artykuł sponsorowany