Odgrzybianie ścian – jak pozbyć się grzyba i pleśni?
Do zawilgocenia pomieszczeń może przyczynić się nieszczelna stolarka okienna i niedostateczna cyrkulacja powietrza. Przeciekający parapet lub niesprawna wentylacja w mieszkaniu zwiększa ryzyko pojawienia się grzyba i pleśni na ścianach. Jak sobie poradzić z tym problemem? Od czego rozpocząć usuwanie pleśni ze ścian? Doradzamy w naszym poradniku.
Jak usunąć grzyba ze ściany?
Specyficzne i toksyczne dla zdrowia wykwity są skutkiem nadmiernej wilgotności w pomieszczeniach. Czym charakteryzuje się grzyb na ścianie? Jak usunąć nieestetyczne plamy wnikające w głąb powierzchni? Grzyb może przybierać różne kolory – od beżowego po brązowy czy czarny. W zagrzybionym pomieszczeniu charakterystyczne są pajęczyny, które wydzielają nieprzyjemny zapach. Wykwity rozwijają się często w niewidocznym miejscu i wytwarzają szkodliwe toksyny.
Co zrobić, gdy pojawi grzyb na ścianie? Jak się pozbyć pajęczyn, które wniknęły w głąb tynku?Walka z toksycznymi wykwitami jest dość czasochłonna i wymaga zazwyczaj użycia środków grzybobójczych, które znajdują się m.in. w asortymencie marketów budowlanych. Czym usunąć grzyba ze ściany? Można zastosować mieszankę wody z sodą oczyszczoną lub octem. W przypadku braku widocznych efektów, warto sięgnąć po skuteczny preparat na grzyb w mieszkaniu. Jeśli wniknął w strukturę tynku, najlepiej osuszyć ścianę za pomocą odpowiedniego urządzenia.
Jak usunąć pleśń ze ściany?
Rozległe plamy pojawiają się najczęściej w okolicy listew podłogowych i na suficie. Jaką postać przyjmuje pleśń na ścianie? Jak usunąć charakterystyczne plamy zauważalne przy podłodze lub w kącie domowych wnętrz? Pleśń na ścianie lub suficie przybiera postać kolorowych wykwitów widocznych na zewnątrz tynku. Bywa szkodliwa dla zdrowia i może być przyczyną wielu uciążliwych dolegliwości. Najczęściej ma działanie alergizujące, obniżające naturalną odporność oraz przyczyniające się do schorzeń górnych dróg oddechowych.
Czym usunąć pleśń ze ściany? W pierwszej kolejności warto skorzystać z domowych sposobów. Wskazane jest spryskanie zanieczyszczonej powierzchni octem spirytusowym lub roztworem sporządzonym z wybielacza z chlorem. Po kilkunastu minutach można przemyć ścianę wodą i pozostawić na dłuższy czas aż całkowicie wyschnie. W przypadku, gdy wyżej wymienione sposoby okażą się nieskuteczne, warto zaopatrzyć się w preparaty biobójcze lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która posiada wieloletnie doświadczenie w osuszaniu wnętrz.
Podsumowanie
Jak usunąć grzyba na ścianie i zlikwidować mało estetyczne wykwity bez użycia domowych czy specjalistycznych środków? Niezbędna może okazać się pomoc fachowców, którzy od ponad 10 lat specjalizują się w osuszaniu murów, wykrywaniu przecieków wodnych i przyczyn problemów związanych z pojawieniem się pleśni czy grzyba w domowych wnętrzach. Na szczególną uwagę zasługuje oferta odgrzybiania ścian od firmy Hydro-Assistance, która wykonuje także ekspertyzy mykologiczne na specjalne życzenie klientów.