Kierowcy, którzy nie zmieniają opon sezonowo, są w Polsce w mniejszości. Stanowią zaledwie 3 proc., jak wskazuje badanie przeprowadzone na zlecenie Goodyear przez europejską agencję badawczą 2Europe. Oznacza to, że niemal wszyscy zmotoryzowani Polacy zmieniają opony z letnich na zimowe i z zimowych na letnie. Czy jest to dobry nawyk, czy tylko poddanie się ogólnie przyjętym zaleceniom?

Korzyści płynące ze zmiany opon co sezon

W ramach przygotowania swojego samochodu do sezonu letniego lub zimowego nie wystarczy tylko poddać go przeglądowi technicznemu. Istotna jest wymiana opon.

Nie bez powodu koncerny na całym świecie produkują opony sezonowe. Dopasowanie ogumienia do warunków panujących na drodze przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa kierowcy i innych użytkowników ruchu drogowego. Dzięki wymianie opon co sezon można:

  • zwiększyć komfort prowadzenia pojazdu,
  • ustabilizować tor jazdy,
  • skrócić drogę hamowania, także w trudnych warunkach na drodze,
  • zmniejszyć zużycie paliwa,
  • ułatwić pokonywanie zakrętów.

Zwiększa to bezpieczeństwo jazdy. Specjaliści z serwisu Autoopony.com, który oferuje sprzedaż opon nowych i używanych, a także montaż i serwis ogumienia, zauważają, że rośnie liczba kierowców w Polsce, którzy decydują się na sezonową wymianę. Oceniają, że przyczynia się do tego zwiększona świadomość Polaków, jak wiele zależy od dobrej opony zwłaszcza w skrajnych sytuacjach, do jakich może dochodzić na drodze.

Kiedy wymieniać opony?

Przed okresem zimowym, a zwłaszcza przed pierwszymi opadami śniegu i mrozami, warto zaplanować wizytę u wulkanizatora i wymianę opon letnich na zimowe. Przyjmuje się, że powinno się to zrobić, gdy średnia temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Wszystko dlatego, że przy takiej mieszanka gumowa wykorzystywana do produkcji opon letnich przestaje spełniać swoją funkcję i twardnieje.

Analogicznie, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi ponad 7 stopni Celsjusza średnio w ciągu dnia, warto zdecydować się na wymianę opon zimowych na letnie dla zwiększenia powierzchni styku kół z nawierzchnią i uzyskiwania lepszych osiągów.

Na podkreślenie zasługuje także fakt, że w Polsce nadal nie ma odgórnego, ustawowego obowiązku wymiany sezonowej opon. W wielu europejskich krajach taki wymóg już istnieje.

#Artykuł sponsorowany