Czy warto wymieniać opony co sezon?

Czy warto wymieniać opony co sezon?

Kierowcy, którzy nie zmieniają opon sezonowo, są w Polsce w mniejszości. Stanowią zaledwie 3 proc., jak wskazuje badanie przeprowadzone na zlecenie Goodyear przez europejską agencję badawczą 2Europe. Oznacza to, że niemal wszyscy zmotoryzowani Polacy zmieniają opony z letnich na zimowe i z zimowych na letnie. Czy jest to dobry nawyk, czy tylko poddanie się ogólnie przyjętym zaleceniom?

Korzyści płynące ze zmiany opon co sezon

W ramach przygotowania swojego samochodu do sezonu letniego lub zimowego nie wystarczy tylko poddać go przeglądowi technicznemu. Istotna jest wymiana opon.

Nie bez powodu koncerny na całym świecie produkują opony sezonowe. Dopasowanie ogumienia do warunków panujących na drodze przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa kierowcy i innych użytkowników ruchu drogowego. Dzięki wymianie opon co sezon można:

  • zwiększyć komfort prowadzenia pojazdu,
  • ustabilizować tor jazdy,
  • skrócić drogę hamowania, także w trudnych warunkach na drodze,
  • zmniejszyć zużycie paliwa,
  • ułatwić pokonywanie zakrętów.

Zwiększa to bezpieczeństwo jazdy. Specjaliści z serwisu Autoopony.com, który oferuje sprzedaż opon nowych i używanych, a także montaż i serwis ogumienia, zauważają, że rośnie liczba kierowców w Polsce, którzy decydują się na sezonową wymianę. Oceniają, że przyczynia się do tego zwiększona świadomość Polaków, jak wiele zależy od dobrej opony zwłaszcza w skrajnych sytuacjach, do jakich może dochodzić na drodze.

Kiedy wymieniać opony?

Przed okresem zimowym, a zwłaszcza przed pierwszymi opadami śniegu i mrozami, warto zaplanować wizytę u wulkanizatora i wymianę opon letnich na zimowe. Przyjmuje się, że powinno się to zrobić, gdy średnia temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Wszystko dlatego, że przy takiej mieszanka gumowa wykorzystywana do produkcji opon letnich przestaje spełniać swoją funkcję i twardnieje.

Analogicznie, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi ponad 7 stopni Celsjusza średnio w ciągu dnia, warto zdecydować się na wymianę opon zimowych na letnie dla zwiększenia powierzchni styku kół z nawierzchnią i uzyskiwania lepszych osiągów.

Na podkreślenie zasługuje także fakt, że w Polsce nadal nie ma odgórnego, ustawowego obowiązku wymiany sezonowej opon. W wielu europejskich krajach taki wymóg już istnieje.

#Artykuł sponsorowany


Polecane

Motoryzacja i hobby

Awarie samochodu podczas upału. Jak zadbać o samochód w upalne dni?

Wszyscy mamy świadomość tego, że skrajne temperatury źle wpływają na stan pojazdu oraz wielu podzespołów, które się w nim znajdują. Mowa tutaj zarówno o tych ekstremalnie niskich, jak i wysokich

Porady

Co wpływa na żywotność wycieraczek szyb? Dowiedz się jak o nie zadbać

Wycieraczki do szyb, choć należą do podstawowego wyposażenia pojazdu, przez wielu kierowców są niedoceniane. Ich użyteczność doceniamy dopiero wówczas, gdy w okresie jesienno-zimowym lub w czasie deszczu są nam potrzebne.

Motoryzacja i hobby

Przystępne cenowo i dobre jakościowo słuchawki bezprzewodowe

Słuchawki douszne bezprzewodowe to obecnie jeden z najbardziej popularnych typów słuchawek na rynku. Ze względu na swoją wygodę, słuchawki bezprzewodowe są idealne do codziennego użytku, a także do uprawiania sportu.

Motoryzacja i hobby

Po czym poznać dobrą wypożyczalnię samochodów?

W obecnych czasach coraz więcej kierowców decyduje się na wynajem pojazdu. Warto zapoznać się z nieco większą ilością informacji na ten temat, a także dowiedzieć się, po czym poznać dobrą

Motoryzacja i hobby

Jakich maszyn używa się podczas prac ziemnych?

Przeprowadzenie prac ziemnych wymaga dostępu do licznych maszyn i urządzeń. Nie zawsze mowa o tym samym sprzęcie, ze względu na różnorodność tego typu prac. O tym, które ze sprzętów zastosować,

Motoryzacja i hobby

Wygodne podróże do Holandii

Podróż do Holandii to niezwykłe doświadczenie, które można jeszcze bardziej ułatwić i usprawnić, wybierając podróż autobusem. Autobusy do Holandii oferują nie tylko wygodną i bezpieczną podróż, ale także wiele dodatkowych