Wycieraczki do szyb, choć należą do podstawowego wyposażenia pojazdu, przez wielu kierowców są niedoceniane. Ich użyteczność doceniamy dopiero wówczas, gdy w okresie jesienno-zimowym lub w czasie deszczu są nam potrzebne. To z pozoru błahe urządzenia, które mają ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

Sprawdź stan swoich wycieraczek

System oczyszczania szyb to niezbyt skomplikowany układ, którego sprawność zależy od mechanizmu oraz stanu wycieraczek. Ich zużycie zależne jest od kilku czynników, m.in. czasu użytkowania czy liczby cykli pracy. Za jakość wycieraczek odpowiedzialna jest guma, stanowiąca główny element piór wycieraczki, która z biegiem czasu jest coraz niższej jakości. Skutkuje to pozostawianiem smug, rozmazywaniem bądź przeskakiwaniem wycieraczki po szybie. Są to objawy świadczące o tym, że zbliża się termin ich wymiany.

Jak często wymieniać wycieraczki szyb? Możemy spotkać się z dwoma teoriami. Pierwsza mówi o wymianie dopiero wówczas, gdy widzimy, że wycieraczki nie spełniają swojej funkcji. Druga natomiast zakłada okresową wymianę, np. raz w roku w okresie wiosennym, kiedy nasze wycieraczki przez zimę przejdą najcięższy okres. W przypadku wycieraczek przegubowych podczas okresu zimowego może dochodzić do korozji ramy, co uniemożliwia dokładne przyleganie wycieraczki do szyby z powodu blokowania się przegubów. W zimie pióra wycieraczek narażone są na uszkodzenia, które wynikają z przymarzania do szyby, co skutkuje ich odrywaniem podczas uruchamiania. Dlatego też, szczególnie po okresie zimowym, powinniśmy sprawdzać stan swoich wycieraczek.

Dobre zasady, czyli jak zapewnić dłuższą eksploatację wycieraczek

Czy da się przedłużyć żywotność wycieraczek? Z pewnością tak! Istnieje kilka zasad, dzięki którym sprawisz, że wycieraczki szyb zachowają dłuższą sprawność.

Wiemy już, że uszkodzenia wycieraczek występują najczęściej po okresie zimowym. Główną przyczyną jest praca wycieraczki na oblodzonej szybie bądź próba jej uruchomienia, gdy pióra przymarznięte są do szyb. Wówczas może dojść do uszkodzenia mechanizmu napędu wycieraczek. Dlatego też przed uruchomieniem wycieraczek warto więc pozbyć się lodu bądź szronu na szybie przy pomocy odmrażacza lub skrobaczki do szyb co zapobiegnie potencjalnym uszkodzeniom. W przypadku regularnej jazdy po zanieczyszczonych podłożach warto przed użyciem wycieraczek oczyścić ich pióra z kurzu. Drobne elementy, które w ten sposób osiadły na gumie, przyspieszają jej zużycie, a w dodatku mogą porysować szybę. Warto pamiętać, aby nie nadużywać wycieraczek bez użycia spryskiwacza. Regularne korzystanie z wycieraczek „na sucho” również może przyspieszyć zużycie pióra.

Jak wybrać dobre wycieraczki szyb?

Jeśli widzimy, że nasze pióra nie nadają się już do użytku, konieczna jest ich wymiana. Dobór wycieraczek, choć nie jest trudny, może sprawić pewne problemy, gdyż pod uwagę musimy wziąć markę, model i rok produkcji samochodu, ale też rozmiary wycieraczki. Dlatego też dobre sklepy motoryzacyjne posiadają rozbudowaną wyszukiwarkę, dzięki której po wpisaniu odpowiednich danych, znajdą Państwo takie wycieraczki, które będą pasować do konkretnego pojazdu. Doskonałym przykładem jest sklep Ucando.pl: https://www.ucando.pl/k/wycieraczki-szyb/U2401, który w swojej ofercie posiada wszystkie rodzaje wycieraczek, jakie występują w nowszych i starszych pojazdach. Podczas wyboru nowych piór do swojego pojazdu nie należy kierować się tylko ceną, gdyż niskiej jakości wycieraczki mogą szybko stać się bezużyteczne, co narazi nas na dodatkowe koszty. Warto wybierać części sprawdzonych producentów, regularnie sprawdzać stan wycieraczek i kierować się powyższymi zasadami, dzięki czemu przedłużymy ich żywotność.

#Artykuł sponsorowany