Budowa parkingu może się wydawać bardzo prosta. W rzeczywistości jednak oznacza ona realizację wielu, często wymagających, etapów. Jednym z nich jest korytowanie. Jakiego rodzaju roboty ziemne trzeba przeprowadzić na etapie korytowania? W jakim celu się je stosuje? Co to tak właściwie jest? Wyjaśniamy!

Co to jest korytowanie?

Kiedy powstanie projekt parkingu lub dowolnego innego obiektu tworzonego bezpośrednio na gruncie, konieczne jest przeprowadzenie szeregu robót ziemnych. Po zbadaniu gruntu i określeniu parametrów prac do wykonania, można przejść do korytowania. Jest to jedna z pierwszych czynności przeprowadzanych w ramach robót ziemnych.

Jak sama nazwa wskazuje, korytowanie to wykonanie koryta. Chodzi o wykopanie dziury w ziemi. Nie jest to jednak przypadkowa dziura, lecz wykop, na którym powstanie parking. Korytowanie to roboty ziemne, przeprowadzane ściśle z zapisami projektu. Przestrzeganie instrukcji jest bardzo ważne, ponieważ koryto to nie tylko miejsce na ułożenie kostki brukowej.

Po co przeprowadzać korytowanie?

Warto podkreślić, że korytowanie zwykle jest wykopywaniem bardzo głębokiego dołu. Dlaczego? Ponieważ poza kostką brukową czy asfaltem, trzeba w nim zmieścić również warstwy podbudowy. Głębokość jest uzależniona od kilku czynników, w tym przewidywanego obciążenia, jakiemu będzie poddawana dana nawierzchnia.

Zadaniem korytowania jest zwiększenie stabilności podłoża. Koryto umożliwia stworzenie podbudowy. Ponadto często w korycie umieszcza się dodatkowe elementy wzmacniające. Poza tym koryto to głęboki i równy dół, co umożliwia równe ułożenie nawierzchni. Również dzięki temu podłoże staje się stabilniejsze.

Profesjonalne roboty ziemne

Chcąc mieć pewność, że korytowanie zostanie przeprowadzone prawidłowo, warto zlecić to zadanie fachowcom. Polecamy firmy, które wykonują roboty ziemne od lat. Doświadczenie pozwala znaleźć odpowiednie rozwiązania w każdej sytuacji. Niezbędne będzie też pełne wyposażenie, ponieważ bez odpowiedniego sprzętu nie sposób wykonać poprawne korytowanie.

Zapraszamy po więcej informacji: Roboty ziemne Kraków.

#Artykuł sponsorowany