Jak dbać o instalację ogrzewania gazowego? Praktyczne wskazówki
18 lipca 2023 Artykuł sponsorowany

Jak dbać o instalację ogrzewania gazowego? Praktyczne wskazówki

Instalacje gazowe montowane w budynkach mieszkalnych uważane są za bezpieczne. Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach i procedurach. Z pewnością zwiększy to poziom bezpieczeństwa zarówno ludzi, jak i budynku. Zasady te dotyczą prawidłowego zabezpieczenia instalacji, konserwacji oraz obsługi urządzeń gazowych.

Sprawdź, czy instalacja, którą posiadasz, spełnia wszystkie wymagania i co możesz zrobić, aby jak najdłużej funkcjonowała bezawaryjnie.

Bezpieczeństwo przyłącza gazu ziemnego

Gaz doprowadzany jest do odbiorcy za pomocą giętkich rur polietylenowych. Zostają one ułożone na głębokości 1 metra pod ziemią. W celu ich zabezpieczenia zostają przysypane warstwą gleby, a następnie przykryte żółtą folią ostrzegawczą. To pewnego rodzaju ochrona przed uszkodzeniem w przypadku przekopywania danego terenu.

Dla bezpieczeństwa przed planowanymi pracami w gruncie warto sprawdzić na planie, w którym dokładnie miejscu przebiegają.

Przewód gazowy zawsze jest doprowadzany do skrzynki gazowej. Powinna ona znajdować się na zewnątrz budynku. Ważne jest właściwe umiejscowienie gazomierza. Musi się on znajdować co najmniej 1 metr w poziomie od palnika gazowego, co najmniej 3 metry od urządzenia gazowego i na wysokości co najmniej 0,5 metra nad poziomem gruntu.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa w pobliżu skrzynki gazowej nie powinny znajdować się żadne materiały łatwopalne. Łatwy powinien być także dostęp do niej – w przypadku pojawienia się konieczności szybkiego odcięcia gazu.

W celu prawidłowego wykonania przyłącza i umieszczenia gazomierza warto skontaktować się z firmą świadczącą usługi w tym zakresie. Ciepły Dom – Tomasz Sulej zapewnia fachowe wsparcie na każdym etapie realizacji projektu, doradztwo oraz wysokiej jakości usługę podłączenia instalacji. Firma ta oferuje usługi kompleksowego przyłączania gazu i działa w mieście Szczecin oraz jego okolicach.

Właściwe użytkowanie urządzeń podłączonych do instalacji gazowej

Prawidłowo działająca instalacja gazowa to także sprawne działanie urządzeń do niej podłączonych. Niektóre dysfunkcje są widoczne już na pierwszy rzut oka. Praca zarówno pieca gazowego, jak i kuchenki powinna być nieprzerwana i przebiegać na stałym poziomie. Na co zwrócić uwagę podczas użytkowania sprzętów podłączonych do instalacji gazowej i jak o nie dbać?

Jak dbać o piec gazowy?

W domach jednorodzinnych znajdują się zwykle kotły gazowe, które służą podgrzewaniu wody użytkowej oraz ogrzewaniu pomieszczeń. Dostarczają one ciepłą wodę zarówno do grzejników, jak i podłogi (w przypadku ogrzewania podłogowego). W zależności od rodzaju pieca każdy producent może mieć swoje wytyczne dotyczące jego użytkowania. Przestrzeganie zaleceń jest ważne już od chwili zakupu sprzętu!

Najważniejszą kwestią na początkowym etapie jest prawidłowe podłączenie pieca. W trakcie użytkowania konieczne jest regularne czyszczenie znajdujących się w nim filtrów, odkamienianie wymiennika ciepła oraz regularna kontrola funkcjonowania instalacji centralnego ogrzewania. W celu jej przeprowadzenia należy sprawdzać, czy nie doszło na przykład do zapowietrzenia grzejników.

Kuchenka gazowa – co może świadczyć o awarii w dostawie gazu?

Jeśli płomień palnika na kuchence gazowej jest zbyt słaby, ma inny kolor lub nie udaje się go odpalić, może to oznaczać awarię. Powodem zwykle jest dostarczanie przez dysze zbyt małej ilości gazu. Zdarza się jednak, że gaz do kuchenki po prostu nie dociera.

Po sprawdzeniu palników oraz stanu urządzenia warto zainteresować się instalacją gazową, zwłaszcza tą znajdującą się w pobliżu kuchenki. Powodem nieprawidłowego przepływu gazu mogą być stare rury, które uległy korozji. Konieczne jest wówczas przeprowadzenie kontroli ich szczelności, w przeciwnym wypadku może dojść do ulatniania się gazu, a nawet do jego wybuchu.

Kontrola instalacji gazowej

Jednym z najlepszych sposobów dbania o ogrzewanie gazowe (cieplydom.szczecin.pl/oferta/przylacza-gazowe/) jest regularna kontrola instalacji. Powinna być ona przeprowadzana przynajmniej raz w roku. Mogą jej dokonać jedynie osoby z uprawnieniami do wykonywania tego typu czynności. Sprawdzane są wówczas:

  • stan techniczny przyłączy instalacyjnych w ścianach budynku,
  • wszystkie pozostałe połączenia przewodów,
  • podłączenia gazomierzy oraz armatury,
  • prawidłowe działanie urządzeń gazowych.

Istotną kwestą jest poprawne wykonanie instalacji gazowej. Wszelkie nieprawidłowości, które zostaną wychwycone podczas kontroli, muszą zostać usunięte w określonym terminie. W przypadku korzystania z usług doświadczonych instalatorów z firmy Ciepły Dom Szczecin (cieplydom.szczecin.pl) szanse na pojawienie jakichkolwiek usterek i nieprawidłowości są bardzo małe.

Dodatkową ochroną przed nieszczelnością spowodowaną awarią instalacji są czujniki gazu. Warto je zainstalować w pomieszczeniach, przez które biegną rury gazowe. Dotyczy to zwłaszcza wieloletnich instalacji w starych domach. Obserwacja stanu instalacji powinna być tym dokładniejsza, im jest ona starsza, ale także gdy w przeszłości pojawiała się już jakaś awaria.Polecane

Dom i Ogród

Co musisz wiedzieć o płytach HPL?

Tworzywa techniczne znajdują szerokie zastosowanie w sektorze budowlanym. Ze względu na wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych. Do coraz bardziej popularnych wyrobów należy płyta HPL. Co to

Dom i Ogród

Dlaczego warto wybrać balustrady nierdzewne?

Balustrada to w zasadzie niezbędny element balkonu czy tarasu. Jednak to nie wszystko, pojawia się również przy schodach oraz jako zabezpieczenie wielu innych miejsc. Występuje zarówno w użytku prywatnym, jak

Dom i Ogród

Kocioł kondensacyjny – co warto o nim wiedzieć?

Ogrzewanie gazowe to obecnie jedno z najtańszych możliwych rozwiązań, które cechuje się nie tylko niskim kosztem inwestycyjnym, ale także eksploatacyjnym. Ponadto instalacja zapewnia też automatyczną pracę oraz czyste pomieszczenia bez

Dom i Ogród

Jak ciąć beton – sprawdzone techniki

Obecnie beton to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Nic w tym dziwnego, jest niezwykle twardy i trwały. Doskonale sprawdza się między innymi jako materiał na fundamenty. Jednak aby wykorzystać beton,

Dom i Ogród

W których krajach klimatyzacja domowa jest wymagana?

Klimatyzacja jest w naszym kraju wciąż traktowana jako udogodnienie. Wielu osobom kojarzy się nawet z luksusem lub niepotrzebnym zbytkiem. Można jednak zauważyć, że coraz częściej montuje się ją w domach

Dom i Ogród

Unikalne meble w stylu skandynawskim

Unikalne meble w stylu skandynawskim są stworzone z myślą o osobach, które cenią sobie niepowtarzalny design i wygodę. Są one dopracowane w najmniejszych szczegółach, dzięki czemu nic nie jest tu