Jak urządzić mały pokój dla dwójki dzieci?
30 marca 2023 Artykuł sponsorowany

Jak urządzić mały pokój dla dwójki dzieci?

Urządzenie małego pokoju rodzeństwa może być sporym wyzwaniem. Po pierwsze, dlatego, że trzeba uwzględnić potrzeby i upodobania nie jednego, ale dwójki dzieci i poszukać rozwiązania, które pozwoli pogodzić różnice w tym zakresie. Po drugie, dlatego, że musimy zmieścić się na ograniczonym metrażu. Istnieje kilka sposobów, które pomogą Ci wykorzystać przestrzeń kreatywnie i praktycznie. Skorzystaj z naszych podpowiedzi, które pomogą Ci zaaranżować mały pokój dziecięcy dla dwójki!

Pokój dla dwójki dzieci – jak połączyć upodobania dzieci?

Zanim przystąpisz do tworzenia aranżacji, przyjrzyj się uważnie swoim dzieciom, zastanów się, co jest dla nich niezbędne do rozwoju, jak spędzają czas, jakie mają cechy osobowości, zainteresowania. Koniecznie porozmawiaj z nimi o ich oczekiwaniach. Wspólne projektowanie pozwoli dzieciom poczuć się zaangażowanymi w proces urządzania swojego pokoju i da im poczucie kontroli nad ich przestrzenią.

Pamiętaj o tym, by podzielić pokój na strefy. Każde z dzieci musi mieć własną przestrzeń do spania i do przechowywania swoich rzeczy, a także odrębne miejsce do nauki. Choć w tym ostatnim przypadku niekoniecznie potrzeba dwóch osobnych biurek. Czasem wystarczy jeden długi blat, np. przy oknie, i dwa krzesła, aby każdemu dziecku zapewnić wygodny kącik, w którym będzie mogło się uczyć. Pozostaje jeszcze strefa do zabawy, która może być wspólna.

Jeśli dzieci mają różne upodobania co do kolorów, spróbuj połączyć je w sposób harmonijny. Jeden kolor wykorzystaj jako bazowy, a do niego dołóż akcenty w innym kolorze, by każde dziecko czuło się zadowolone z wystroju. Wybierz uniwersalne dekoracje i motywy, które będą pasować do upodobań obu dzieci. Możesz podsunąć swoim pociechom kilka pomysłów, a może uda się znaleźć coś, co trafia w gusta jednego i drugiego dziecka.

Jak pomysłowo i funkcjonalnie urządzić mały pokój dla dwójki dzieci?

Aranżacja małego pokoju dla dwójki dzieci wymaga przemyślanego wykorzystania każdego centymetra powierzchni. Z tego względu nie można zapomnieć o zagospodarowaniu ścian. Przydatne będą półki ścienne, które pozwolą spożytkować przestrzeń wzwyż. Dobrze sprawdzą się wysokie regały, w których górnej części można przechowywać rzeczy rzadko wykorzystywane, po które w razie potrzeby pomogą sięgnąć rodzice.

Dobrym rozwiązaniem dla małych pomieszczeń są meble wielofunkcyjne. Pufy ze schowkiem pod siedziskiem, biurka z miejscem do przechowywania pod blatem – to jedne z najbardziej charakterystycznych mebli, które wykorzystamy przynajmniej na dwa sposoby w dziecięcym pokoju. Przydatna jest też funkcja składania. Niewielki pokój dla dwójki dzieci można wyposażyć w składane biurka, które złożymy w kącie wtedy, gdy nie są używane. Dobrze sprawdzą się też meble na kółkach (np. szafki), które w razie potrzeby można z łatwością przesunąć w inne miejsce.

Łóżko dla dwójki dzieci do małego pokoju

Jeśli chodzi o łóżko do niewielkiej sypialni dla dwojga dzieci, gdzie oszczędność miejsca jest kluczową sprawą, najlepszym wyborem będzie łóżko piętrowe, w którym jedna powierzchnia do spania umieszczona jest na dole, a druga na specjalnych podporach – na górze. W łóżkach piętrowych dla dzieci bardzo często mamy możliwość wyboru spośród wielu ciekawych konstrukcji, np. przypominających domek. Ale nawet klasyczne łóżko piętrowe będzie nie lada atrakcją dla małych użytkowników, którym wielką frajdę sprawi wspinanie się na górną platformę po drabince lub wbudowanych schodkach.

Problem może być tylko jeden: spór o to, kto będzie spał na dole, a kto na górze. Choć górne łóżko zawsze powinno być wyposażone w barierki zabezpieczające przed upadkiem z wysokości, to jednak dla większego bezpieczeństwa i ze względu na zdolności motoryczne wskazane jest, by starsze dziecko spało na górze, a młodsze na dole. Oczywiście, ostateczna decyzja o tym, kto gdzie będzie spał, powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb i umiejętności każdego dziecka, a także od preferencji rodziców.

Łóżka piętrowe mogą mieć dodatkowe udogodnienia w postaci półek na książki lub zabawki czy szuflad na pościel albo inne przedmioty, np. ubrania. Dzięki nim można zrezygnować z dodatkowych mebli do przechowywania, zachowując tym samym więcej wolnej przestrzeni.

Jeśli z jakichś względów nie chcesz lub nie możesz wstawić łóżka piętrowego (np. w pokoju na poddaszu ze skosami), można kupić dwa łóżka pojedyncze, najlepiej dość wąskie, i ustawić je w rogu pomieszczenia na kształt litery L. W ten sposób też można zyskać nieco cennej powierzchni, urządzając mały pokój dla dwójki dzieci.

Dobre planowanie i kreatywność pozwolą stworzyć komfortowo i pomysłowo zorganizowane miejsce dla dzieci z efektownym wystrojem. A Twoje latorośle będą spędzać czas w swoim pokoiku z prawdziwą przyjemnością. Powodzenia!



Polecane

Dom i Ogród

Domy pasywne vs. domy energooszczędne – jakie są różnice i który warto wybrać?

Domy pasywne i domy energooszczędne to dwa pojęcia, które często łączymy ze sobą. Są jednak różnice między tymi dwoma typami budownictwa, które warto zrozumieć, zanim zdecydujemy się na wybór jednego

Dom i Ogród

Meble ogrodowe z rattanu – stylowe i wytrzymałe

Dbając o perfekcyjny wygląd swojego ogrodu, zwracasz uwagę na elementy kreujące jego koncepcję. Gdy wszystko jest starannie zaplanowane i zaaranżowane, warto pomyśleć o relaksie. Korzystaj z piękna swojego ogrodu w

Dom i Ogród

Jak efektywnie zarządzać wodą deszczową w ogrodzie – systemy retencyjne i zbiorniki?

Zarządzanie wodą deszczową w ogrodzie jest nie tylko odpowiedzialnym zachowaniem wobec środowiska, ale także skutecznym sposobem na poprawę zdrowia naszych roślin i ogólnego wyglądu zieleni. Wykorzystując systemy retencyjne i zbiorniki,

Dom i Ogród

Permakultura w ogrodzie – jak zaprojektować samowystarczalny ekosystem w swoim ogródku?

Permakultura to zrównoważone podejście do projektowania, które ma na celu stworzenie systemów zdolnych do samodzielnego utrzymania się przez długie okresy czasu. Idea ta, choć wydaje się skomplikowana, jest całkiem prosta

Dom i Ogród

Rekuperacja w domu jednorodzinnym – jak działa system wentylacji z odzyskiem ciepła?

Rekuperacja to technologia, która w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność, zwłaszcza w kontekście budownictwa energooszczędnego. Dlaczego? Ponieważ systemy wentylacji z odzyskiem ciepła pozwalają zarówno na utrzymanie świeżego powietrza w

Dom i Ogród

Zakup mebli ogrodowych po sezonie: czy to się rzeczywiście opłaca?

Niewiele osób wie, że meble ogrodowe można kupić po sezonie w bardzo atrakcyjnych cenach. Czy jednak rzeczywiście jest to opłacalne? Najważniejsze jest to, aby dokładnie przemyśleć, jakie meble potrzebujemy oraz