Dlaczego stipa jest tak popularna? Różne gatunki ostnicy w ogrodach
W wielu ogrodach można zauważyć nasadzenia i dekoracje tworzone z różnych gatunków traw ozdobnych. Dobrym przykładem popularnej rośliny jest stipa, czyli ostnica. Ostnice wyróżniają się ostrymi źdźbłami, trochę przypominającymi elementy kwiatu ostu. Są też kojarzone z rybimi ośćmi. Wysiew czy sadzenie tej trawy warto wykonać wczesną wiosną, by latem cieszyć się pięknymi dorosłymi roślinami.
Stipa – kiedy ją wysiewać lub sadzić?
Trawy pięknie dekorują ogród i nie są zbyt wymagające. Większość gatunków dobrze rośnie w tzw. słabej glebie, która nie ma wielu wartości odżywczych. Popularna stipa (ostnica) jest dobrym wyborem nawet do skalniaków z uwagi na jej płytki system korzeniowy. Roślina będzie czerpać wilgoć z górnych warstw gleby, jest też dość odporna na okresowe susze. Część popularnych odmian może być ozdobą całoroczną, inne odmiany stipy są jednoroczne i po uschnięciu trzeba je usunąć, by za rok wysiać ponownie. Najlepszym czasem na wysiew lub sadzenie jest wiosna, gdy ustaną przymrozki. Będzie to bezpieczne nawet dla tych mniej odpornych traw.
Jakie miejsce w ogrodzie zajmuje stipa?
Efektowny wygląd ogrodu można uzyskać na wiele sposobów. Trawy ozdobne, takie jak stipa, mogą znacząco przyczynić się do zadowalających efektów. Stipę często sadzi się w formie otoczki innych obiektów np. wzdłuż ścieżek i alejek oraz schodów. Można z jej pomocą w naturalny sposób wyodrębnić miejsca przeznaczone do wypoczynku czy też ładnie wyeksponować rabatkę. Trawy z gatunku stipa osiągają sporą wysokość, więc mogą tłumić i przykrywać mniejsze rośliny. W takim przypadku należy sadzić je w tylnej linii, by nie zasłaniały, a stanowiły efektowne tło. W tym celu najodpowiedniejsze będą odmiany o ciemniejszych liściach.
Stipa – jak ją pielęgnować?
Pielęgnacja roślin w ogrodzie może okazać się trudna, jeśli wybierze się różne gatunki o odmiennych wymaganiach. Stipa jest pod tym względem niemalże bezproblemowa, w szczególności odmiany zimujące. Część traw tego gatunku z powodzeniem znosi temperatury typowe dla umiarkowanego klimatu. W przypadku zdecydowania się na stipę, która wymaga przesadzenia zimą, należy to zrobić przed przymrozkami. Najłatwiej jest to zrobić, mając trawę posadzoną w plastikowych lub ceramicznych doniczkach. Można je trzymać na tarasie lub w pomieszczeniu, w którym jest dość jasno, a wiosną z powrotem umieścić w ogrodzie.
W wielu ogrodach gleby nie są zbyt żyzne, do tego warstwa użytkowego gruntu może być dość cienka. Szczególnie słabej jakości bywa gleba w miejscach po odzyskaniu spod rozebranych budynków lub innych obiektów. Stipa dobrze radzi sobie z trudnym podłożem i nie wymaga zaawansowanej pielęgnacji. W okresach suszy można wspomóc trawę podlewaniem, ale wody nie powinno być zbyt dużo. Gdy jest chłodniej, podlewanie nie jest niezbędne, a przed zimą należy je całkowicie zawiesić.
Podsumowując, stipa jest dobrym wyborem do ogrodu. Popularność tej rośliny wynika z dostępności różnych odmian i niewielkich wymagań co do pielęgnacji. Ostnica wygląda efektownie i znacząco podnosi estetykę ogrodu.