Przy wyborze drzwi wejściowych podstawowym czynnikiem jest cena. Czy jednak jakość jest najważniejszym aspektem? Na przykład tani, ale doskonały model drzwi zewnętrznych może być zbyt drogi, biorąc pod uwagę jego wątpliwą jakość, lub alternatywnie, tani, ale doskonały model może być zbyt tani, biorąc pod uwagę jego wątpliwą jakość.

Z jakiego materiału drzwi wejściowe?

Drzwi wejściowe mogą być wykonane ze stali, drewna, PCV lub aluminium. Stalowe drzwi wejściowe są szczególnie popularne, ponieważ są trwałe, długotrwałe i niedrogie. Zbudowane są z ram drewnianych lub stalowych pokrytych metalem. Drzwi są wykończone okleinami drewnianymi lub lakierem albo lakierowane farbą. Droższe modele mają wykończenie z drewna lub sklejki. Na rynku są już dostępne stalowe drzwi pasywne o współczynniku przenikania ciepła od 1,3 do 1,5 W/(m2.K). Drzwi plastikowe produkowane są z ramami i ościeżnicami z PVC. Podobnie jest z płytą drzwiową pokrytą arkuszami PCV. Drzwi te są fornirowane lub lakierowane.

Drzwi zewnętrzne wymagania techniczne

Nowoczesne drzwi zewnętrzne mają wielowarstwową konstrukcję, która zawiera warstwę termoizolacyjną m.in. między skrzydłem a ościeżnicą oraz na progu. Ościeżnica i rama składają się z materiału termoizolacyjnego, takiego jak pianka poliuretanowa, wełna mineralna czy styropian. Oprócz skrzydła, termicznie izolowane są także ościeżnica i rama, a nawet próg. Konieczne są więc grube, solidne drzwi. Współczynnik U drzwi wejściowych nie powinien być większy niż 1,5 W/(m2.K). W najbliższych latach wymagania dotyczące izolacji termicznej będą stale rosły. Od 2021 roku dopuszczalna będzie ich wartość współczynnika U na poziomie 1,3 W/(m2.K). Na obwodzie wodoodpornych drzwi zewnętrznych wymagane są co najmniej dwie uszczelki. Skutecznie tłumiona będzie również wilgoć, co w efekcie pozwoli na wyciszenie i wytłumienie zewnętrznych hałasów. Dobre drzwi powinny mieć co najmniej 5 klasę wytrzymałości mechanicznej. Izolacyjność akustyczna powinna wynosić co najmniej 30 dB.

Rozmiar drzwi wejściowych

Drzwi wejściowe muszą mieć co najmniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Ściana musi mieć otwór szerszy i wyższy o 10 cm, czyli 100 x 210 cm. Preferowane są asymetryczne drzwi podwójne. Zazwyczaj mają one 90 cm szerokości i 40 cm wysokości. Boczne skrzydło jest często otwarte, co pozwala na zrobienie dużego wejścia do domu. Popularne są naświetla z boku lub u góry drzwi. Naświetla dostępne są po obu stronach drzwi. Ich szerokość wynosi od 20 do 90 cm. Typowy element ma szerokość 40 cm, ponieważ jest proporcjonalny do standardowych wymiarów drzwi.

Zewnętrzne drzwi antywłamaniowe

Niepożądani goście nie powinni mieć możliwości wejścia przez drzwi wejściowe. Najlepsze do tego celu są drzwi o klasie odporności na włamanie C. Oznacza to, że wytrzymają one działanie włamywacza używającego profesjonalnych narzędzi przez co najmniej 20 minut. W tym czasie ochrona powinna zareagować. Takie drzwi powinny mieć certyfikat Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Prętów drzwi antywłamaniowych nie da się przeciąć, bo obracają się po przyłożeniu do nich ostrza. Podwójna warstwa metalu pokrywa panele skrzydła, uniemożliwiając ich przecięcie. Kołki przeciwwyważeniowe na obwodzie skrzydła mają za zadanie zagłębić się w otwory w ościeżnicy, gdy drzwi są zamknięte, utrzymując równowagę. Takie drzwi nie mogą być wyważone. Zamek centralny musi być kombinacją dwóch zamków (klasa C). Zamek główny powinien mieć możliwość zabezpieczenia drzwi w co najmniej trzech punktach na obwodzie rozmieszczonych w odległości co najmniej 60 cm od siebie.

#Artykuł sponsorowany