Kafelki ceramiczne, a czasami również z innych materiałów, to wciąż bardzo często wykorzystywane elementy, stosowane do wykańczania wnętrz i nie tylko. Zwykle aby możliwe było użycie kafli, konieczna jest ich odpowiednia obróbka. Jedną z najczęściej wykonywanych czynności jest cięcie kafli wodą. Wyjaśniamy, na czym polega ta usługa.

Co to jest cięcie wodą?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest cięcie wodą. Otóż mowa o obróbce materiałów z użyciem maszyny waterjet. Jest to urządzenie generujące wodę pod wysokim ciśnieniem. Powstaje cienki strumień wody, który za sprawą wysokiego ciśnienia uzyskuje dużą moc. W efekcie jest w stanie przeciąć nawet bardzo twardy materiał. Dla wzmocnienia mocy strumienia wody dodaje się do niego materiały ścierne, takie jak piasek czy szkło. Najmocniejsze maszyny do cięcia wodą doskonale radzą sobie nawet z kamieniem i metalem. Wykorzystuje się je również do cięcia kafli.

Po co ciąć kafle?

Zastanawiasz się, jaki sens ma cięcie wodą kafli? Otóż w poszczególnych sytuacjach potrzebne są kafle o różnorodnych wymiarach i kształtach. Dopasowanie kafli do potrzeb wymaga precyzyjnej obróbki. Z zastosowaniem cięcia wodą możliwe jest uzyskanie kafli o niemal dowolnych wymiarach. Kształt też jest zależny w zasadzie jedynie od fantazji projektanta.

Dlaczego właśnie woda?

Istnieje wiele metod obróbki materiałów. Również ceramikę można ciąć na różne sposoby. Dlaczego godne polecenia jest właśnie cięcie wodą? Powodów jest kilka. Po pierwsze materiał po zabiegu jest w bardzo dobrym stanie. Chodzi tutaj między innymi o gładkie krawędzie, które przeważnie nie wymagają dalszej obróbki. Poza tym w przypadku tego zabiegu strefa ciepła jest bardzo niewielka, przez co właściwie nie istnieje ryzyko uszkodzenia materiału w czasie obróbki. Warto również wskazać na stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne maszyny do cięcia wodą. Sam zabieg natomiast przy całej swojej skuteczności trwa stosunkowo krótko. Innymi słowy, cięcie kafli wodą to rozwiązanie szybkie, tanie i efektywne.

Zapraszamy po więcej informacji: tniemyplytki.pl – Cięcie wodą Wrocław.

#Artykuł sponsorowany