Kupno okien to jeden z najważniejszych elementów podczas budowy domu. W ogromnym stopniu wpływają one na komfort mieszkania, samopoczucie domowników, a także koszty związane z ogrzewaniem. Co za tym idzie pod żadnym pozorem nie można kierować się wyłącznie ceną czy walorami estetycznymi. Każdy salon okien ma w swojej ofercie produkty różniące się parametrami technicznymi. To właśnie im należy przyjrzeć się w pierwszej kolejności. Na co dokładnie trzeba zwrócić uwagę?

Materiał wykonania

Na rynku dostępne są okna wykonane z różnych materiałów, m.in. PCV, drewna czy aluminium. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, dlatego warto poznać wszystkie z nich, a potem przeanalizować co jest dla nas najważniejsze. Wiele osób decyduje się na modele wykonane z PCV. Są one nie tylko najtańsze, ale jednocześnie szczelne, odporne na negatywny wpływ czynników zewnętrznych oraz łatwe do utrzymania w czystości. Z drugiej strony, istnieje ryzyko, że w wyniku promieniowania słonecznego kolor może ulec odbarwieniu.

Profile okienne

Kolejną kwestią jest zwrócenie uwagi na profile okienne, które różnią się w zależności od tego jaki materiał wybraliśmy. W przypadku okien drewniano-aluminiowych profile mają jednolitą, pełną strukturę, zaś okna PCV wyróżniają się budową komorową. Odwiedzając salon okien należy dowiedzieć się jaka jest liczba komór. Im większa, tym bardziej szczelny i stabilny będzie produkt. Będzie mieć też niższy współczynnik przenikania ciepła. Obecnie najlepsze są okna 5 lub 6-komorowe.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

W trakcie wizyty w salonie należy porównać takie parametry jak wspomniany wyżej współczynnik przenikania ciepła oraz współczynnik izolacyjności akustycznej. Ponadto warto sprawdzić jaki jest sposób otwierania poszczególnych okien (zwłaszcza tarasowych) czy możliwe jest rozszczelnienie, stopniowanie uchyłu oraz czy dostępne są nawiewniki. Ważny jest także wybór zabezpieczeń przed włamaniem, co w bezpośredni sposób przekłada się na bezpieczeństwo domowników.

#Artykuł sponsorowany