Brama garażowa to jeden z ważniejszych elementów garażu. Brama wjazdowa pełni funkcję ochronną przed kradzieżą samochodu, dlatego jej wybór powinien być determinowany kategorią bezpieczeństwa. Oprócz tego, bramy mają za zadanie chronić wnętrze pomieszczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wilgoć i mróz są przeciwnikami samochodów, a odpowiednia szczelność bramy wspomaga zachowanie ich w dobrym stanie. Nie mniej ważna jest kwestia estetyczna – garaże znajdujące się na terenie naszej posesji muszą być reprezentacyjne, a stan i wygląd bramy rzuca się w oczy. Jakie są wymagania względem bram garażowych i na co warto zwrócić uwagę przed ich zakupem?

Bramy garażowe powinny być bezpieczne, funkcjonalne, trwałe i estetyczne. To samo tyczy się ich montażu – instalacja musi być zgodna z zasadami sztuki budowlanej, najlepiej wykonana przez fachowca. Niektórzy producenci bram oferują darmowy montaż bramy do garażu. Co jeszcze jest istotne przy wybieraniu odpowiedniej bramy wjazdowej? Poniżej przedstawiamy kilka wymagań technicznych, które obowiązują polskich właścicieli garaży.

Segmentowe bramy garażowe – bezpieczeństwo 

Obecnie najpopularniejsze bramy garażowe to bramy segmentowe. Są zbudowane z paneli, które automatycznie zwijają się przy stropie. Napęd silnika oraz inteligentna obsługa wymaga specjalnego wyposażenia, które pozwoli na bezpieczne korzystanie z produktu. Wymagania techniczne wskazują na systemy bezpieczeństwa, takie jak czujniki ruchu, zabezpieczenia przed zgnieceniem oraz automatyczne zamykanie i otwieranie. Wiąże się to z normami PN-EN 13241-1:2004+A1:2011, które dotyczą segmentowych bram garażowych i określają wymagania względem ch wytrzymałości mechanicznej oraz trwałości w czasie eksploatacji.

Wymiary bramy garażowej

Wymiary właściwej bramy garażowej są określone w normie PN-EN 12424:2001. Wysokość i szerokość produktu powinny umożliwiać swobodny wraz i wyjazd z garażu. Chociaż przepis nie wskazuje konkretnych parametrów, przyjmuje się, że minimalna szerokość to 2,2-2,4 metra, a wysokość 2-3 metry. Maksymalna masa pojedynczej bramy segmentowej nie powinna przekraczać 1300 kg, a długość bramy nie może być większa niż 8 metrów, a jej wysokość – 5 metrów. Z kolei minimalna wysokość światła między górną krawędzią bramy a podwieszanym sufitowym urządzeniem w garażu powinna wynosić co najmniej 100 mm.

Materiały wykonania bram garażowych 

Bramy garażowe, zarówno segmentowe, jak i uchylne, muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów, najlepiej o właściwościach termoizolacyjnych oraz izolujących akustykę. Polecanym tworzywem w bramach garażowych jest stal. W połączeniu z materiałem termoizolacyjnym (takim jak piana poliuretanowa) doskonale ociepla garaż i chroni go przed wilgocią. Bramy stalowe są stosunkowo łatwe w konserwacji, a producenci mogą pokrywać je różnorodnymi laminatami. Jednym z czołowych producentów bram garażowych jest StalProdukt Zamość. W ofercie sklepu znajdziecie różnorodne bramy, które wpasowują się w nowoczesny styl projektowania domów i garaży. 

#Artykuł sponsorowany