Każdy z nas korzysta na co dzień z urządzeń przetwarzających pomiary wielu podstawowych parametrów, takich jak na przykład ciężar. Jednak mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Warto przyjrzeć się temu, czym jest przetwornik wagi, jak działa i kiedy się go stosuje.

Czym jest przetwornik wagi?

Warto zacząć od wyjaśnienia, że dostępne są różnorodne przetworniki wagi. Różnią się pod względem budowy i po części mechanizmu działania. Niemniej wszystkie elementy tego rodzaju działają na podobnej zasadzie. Dzisiejszy przetwornik wagi to przetwornik tensometryczny. Mowa o czujniku, którego zadaniem jest przetworzenie pomiaru wagi w taki sposób, aby możliwy był jego odczyt.

Standardowy przetwornik wagi przytwierdza się do elementu urządzenia służącego do pomiaru wagi. Konkretnie do elementu ulegające odkształceniom pod wpływem nacisku. Przeważnie jest to membrana, wrażliwa na oddziaływanie nawet bardzo niewielkiej siły. Pod wpływem tego nacisku dochodzi do zmiany rezystancji przetwornika. Jest ona wprost proporcjonalna do poziomu odkształcenia elementu wagi. W efekcie możliwy jest dokładny odczyt ciężaru.

Gdzie stosuje się przetworniki wagi?

Zastanawia Cię, gdzie można zastosować przetwornik wagi? Jak się okazuje, jest to element wykorzystywany bardzo powszechnie. Tak naprawdę jest dzisiaj obecny w zasadzie w każdej wadze. Mowa tutaj zarówno o wagach łazienkowych, jak i kuchennych. Oczywiście w zależności od maksymalnego obciążenia wagi, trzeba zastosować nieco inny przetwornik. Tym samym element montowany w wadze łazienkowej będzie nieco inny od tego, który wykorzystuje się w wadze kuchennej. Jeszcze inne przetworniki montuje się w wagach przemysłowych, których maksymalne pomiary to często kilkaset kilogramów.

Od lat przetworniki wagi są niezbędnymi częściami urządzeń do pomiaru ciężaru. Warto przy tym zaznaczyć, że mowa tutaj o całkiem prostych konstrukcyjnie elementach. Również mechanizm działania tensometrycznego przetwornika wagi jest całkiem prosty.

#Artykuł sponsorowany