W naszym systemie podatkowym istnieje wiele danin. Część z nich opłacają wszystkie osoby fizyczne, inne są skierowane do przedsiębiorców. Jedną z podstawowych danin jest podatek VAT. Warto nieco bliżej przyjrzeć się podatkowi VAT i jego specyfice. Czym tak właściwie jest ten podatek? Kiedy znajduje zastosowanie? Dlaczego usługi księgowe świadczone na rzecz firm tak często dotyczą tego właśnie podatku?

Co to jest VAT?

Zastanawiasz się, czym tak w ogóle jest podatek VAT? Nazwa wywodzi się z języka angielskiego. Otóż VAT to skrót od value-added tax. Mowa zatem o podatku od wartości dodanej. W polskim systemie prawnym obowiązuje również skrót PTiU – podatek od towarów i usług. Druga nazwa wydaje się bardziej adekwatna. W końcu usługi księgowe dotyczące obliczania VAT odnoszą się do podliczania wydatków i przychodów związanych z handlem towarami i usługami. VAT to podatek nakładany właśnie na towary i usługi.

Podatek VAT jest nakładany niemal na wszystkie towary i usługi, z których korzystamy. Stawka jest zmienna. Tym samym każdy z nas opłaca podatek VAT. Jeśli chodzi o przedsiębiorców, opłacają go kupując towary i korzystając z usług. Ponadto płacą VAT, opłacając faktury dla swoich kontrahentów. W tym przypadku stawka jest stała i wynosi 23%.

Usługi księgowe a VAT

Każda firma jest zmuszona korzystać z usług księgowych. Nawet najmniejsze przedsiębiorstwo miałoby w dokumentach ogromny bałagan, gdyby nie opieka specjalisty z zakresu księgowości. Obecnie coraz częściej usługi księgowe zleca się podmiotom zewnętrznym, ponieważ rozwiązanie to okazuje się najwygodniejsze, a jednocześnie najtańsze.

Zewnętrzne biura księgowe czy też biura rachunkowe zajmują się wszystkimi kwestiami podatkowymi. Dotyczy to również podatku VAT. Biuro jest niezbędne, aby poprawnie obliczyć należności i zachować porządek w dokumentach. Warto mieć na uwadze, że nieprawidłowości w tym obszarze mogą skutkować problemami natury prawnej. Tym bardziej warto korzystać z usług profesjonalistów.

Usługi księgowe Szczecin – zapraszamy po więcej informacji.

#Artykuł sponsorowany