Zanieczyszczenia powstają w każdym domu bez wyjątku. To oczywiste, że konieczne jest ich odprowadzanie. Jak się okazuje, można to robić na kilka sposobów. Jednym z rozwiązań jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Czym ona tak właściwie jest i kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Kiedy przydomowe oczyszczalnie ścieków są niezbędne?

Co do zasady każdy właściciel gospodarstwa domowego ma obowiązek połączenia domowej instalacji kanalizacyjnej z siecią. Jednak w niektórych przypadkach okazuje się to niemożliwe. Mowa o sytuacjach, w których sieć kanalizacyjna znajduje się w dużej odległości od domu. Podłączenie może być wtedy niewykonalne lub wymagać bardzo dużej inwestycji w system pomp. W takich okolicznościach montuje się przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jest to rozwiązanie w pełni legalne i w tej sytuacji zdecydowanie najlepsze.

Warto w tym miejscu podkreślić, że w przypadku braku możliwości podłączenia do sieci istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, a mianowicie montaż szamba. Jednak jak wykażemy w dalszej części tekstu, przydomowe oczyszczalnie ścieków w zasadzie zawsze okazują się lepsze.

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Pozornie przydomowe oczyszczalnie ścieków wydają się tym samym, co szamba Są to duże zbiorniki, umieszczone poza domem, jednak w stosunkowo niewielkiej odległości od niego. Różnica jest jednak taka, że w oczyszczalniach stosuje się systemy, które pozbywają się zanieczyszczeń. Tym samym nie zalegają one w zbiorniku. Systemy mogą tworzyć enzymy rozkładające zanieczyszczenia, alternatywę stanowią bakterie beztlenowe. Wykorzystuje się również metodę grawitacyjną. Oczyszczone ścieki, czyli po prostu woda, są odprowadzane ze zbiornika.

Niewątpliwie przydomowa oczyszczalnia ścieków to lepsze rozwiązanie niż szambo. Przede wszystkim dlatego, że zanieczyszczenia nie zalegają w zbiorniku. Oznacza to brak przykrych zapachów czy też ryzyka zanieczyszczenia gleby. Ponadto oczyszczalnie są niemal bezobsługowe. Wystarczy opróżniać je raz do roku, co nie generuje zbyt wysokich kosztów.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków Bielsko Biała – zapraszamy po więcej informacji.

#Artykuł sponsorowany