Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym. Krok po kroku”
3 sierpnia 2022

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym. Krok po kroku”

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Nawet jeśli masz taką możliwość, to i tak warto wiedzieć, jak to zrobić, żeby uniknąć problemów i dodatkowych kosztów. Poniżej znajdziesz krok po kroku instrukcję, jak sprzedać mieszkanie z kredytem.

1. Skontaktuj się ze swoim bankiem

To pierwszy i najważniejszy krok. Zanim cokolwiek zrobisz, musisz się upewnić, jakie są warunki Twojego kredytu i czy możesz go w ogóle sprzedać. Każdy bank ma inne zasady, dlatego warto dowiedzieć się ich od razu.

2. Znajdź kupca

Teraz musisz zająć się poszukiwaniem kupca. Najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego agenta nieruchomości. Jeśli nie chcesz płacić dodatkowych kosztów, możesz też samodzielnie szukać kupca, np. poprzez ogłoszenia w Internecie czy w lokalnych gazetach.

3. Umów się na prezentację mieszkania

Kiedy już znajdziesz potencjalnego kupca, umówcie się na prezentację mieszkania. Początek rozmowy powinien być krótki i zwięzły – przedstaw krótko swoją ofertę, ale nie zdradzaj zbyt wielu szczegółów na początku.

4. Udziel informacji o kredyt hipotecznym

Jeśli kupujący jest zainteresowany twoją ofertą, powiedz mu o kredycie hipotecznym. Powinniście razem udać się do banku, żeby ustalić, jakie są możliwe warunki sprzedaży.

5. Negocjuj cenę

Teraz przychodzi czas na negocjacje ceny. Tutaj również agent nieruchomości może okazać się pomocny – będzie wiedział, jakie są realne możliwości i jakie są aktualne ceny na rynku. Pamiętaj jednak, że to ty będziesz decydował ostatecznie – to twoja nieruchomość i to ty będziesz musiał zapłacić kredyt, jeśli kupujący się wycofa.

6. Podpisz umowę przedwstępną

Kiedy już ustalicie ostateczną cenę i warunki sprzedaży, podpiszcie umowę przedwstępną. Jest to bardzo ważny dokument, który określa wszystkie warunki sprzedaży – cenę, termin zakończenia kredytu hipotecznego, itp. Upewnij się, że wszystko jest jasno napisane i że rozumiesz wszystkie zapisy.

7. Przygotuj się do sprzedaży

Teraz musisz się tylko upewnić, że wszystkie dokumenty są zebrane i że mieszkanie jest w dobrym stanie. Możesz też skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego, który określi dokładną wartość twojej nieruchomości.

8. Sprzedaj mieszkanie

Kiedy już wszystko będzie gotowe, sprzedaj mieszkanie. Pamiętaj, że musisz jeszcze poinformować bank o sprzedaży mieszkania. Jeśli wszystkie formalności zostaną dopięte, to powinieneś mieć komfortowe życie bez kredytu hipotecznego.Polecane

Porady

Web 3.0 – czym jest Internet trzeciej generacji

Technologiczny postęp nieustannie nas zaskakuje. Coraz to nowsze innowacje i udogodnienia są dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Jak się okazuje, możemy już mówić o Internecie trzeciej generacji, czyli sieci przyszłości.

Porady

Czy mróz zabija pluskwy? Rozprawiamy się z mitami

Pluskwy to nieproszeni goście, którzy mogą pojawić się w naszym domu nawet wtedy, gdy dbamy o porządek. Te małe owady stają się coraz większym problemem, dlatego sporo osób decyduje się

Biznes i technika

Porady dla blogów – znajdź skuteczną drogę do zysków!

Blogowanie może odpowiadać celom biznesowym lub cieszyć się zabawnym hobby. Bez względu na powody blogowania, blog jest zbudowany z twoich myśli i pomysłów. Ten artykuł daje produkcji udany blog. Spróbuj

Kuchnia i odżywianie

Zaburzenia odżywiania – czym się objawiają?

Zaburzenia odżywiania mają silny związek z psychiką człowieka i wpływają na jego całe życie, w tym sferę fizyczną, psychiczną i społeczną. Brak leczenia może skończyć się nawet wyniszczeniem organizmu i

Dom i Ogród

Renowacja obiektów użyteczności publicznej – jaką farbę wybrać?

Odnowienie obiektów użyteczności publicznej, takich jak urzędy, szkoły czy szpitale wymaga staranności i profesjonalizmu, zwłaszcza jeśli chodzi o malowanie elewacji budynków oraz ścian wewnątrz pomieszczeń. Podczas przygotowań do pracy jedną

Biznes i technika

Kolonizacja Wszechświata – dlaczego miliarderzy inwestują w kosmos

Kolonizacja Wszechświata to przedsięwzięcie, które podejmują miliarderzy inwestujący w kosmos. Obecnie, kiedy głównymi problemami świata jest brak wody, żywności i energii, kolonizacja jest uznawana za jedyną szansę na przetrwanie ludzkości.