Jak zorganizować siłownię w domu?
Domowa siłownia może stanowić ogromne udogodnienie dla wszystkich, którym zależy na regularnych treningach. Łatwość dostępu do sprzętu sprawia, że trudno znaleźć wymówkę, aby przełożyć ćwiczenia. Poza tym po początkowych koniecznych inwestycjach można w ten sposób sporo oszczędzić – nie trzeba nigdzie dojeżdżać ani płacić za karnety. Jak zorganizować własną siłownię w domu?
Wybór odpowiedniego miejsca na siłownię
Zorganizowanie siłowni domowej z prawdziwego zdarzenia wymaga wygospodarowania osobnego pomieszczenia. Sprawdzi się zarówno niewykorzystywany dotąd pokój, jak i pomieszczenie na poddaszu. Jeśli na cele siłowni zamierzamy adaptować piwnicę, należy upewnić się, że nie jest ona zawilgocona i zagrzybiona. Ćwiczenia w takim miejscu mogłyby wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
Pomieszczenie, w którym zamierzamy umieścić sprzęt do ćwiczeń, należy odpowiednio przygotować. Po pierwsze, warto wygłuszyć ściany i podłogę, a następnie rozłożyć na niej antypoślizgową matę. Konieczne jest również zamontowanie odpowiedniej wentylacji, aby niezależnie od pogody na zewnątrz, zapewnić sobie stały dopływ świeżego powietrza. System nawiewników nie będzie kosztować fortuny, a z całą pewnością bardzo podniesie komfort użytkowania siłowni. Ważnym elementem przygotowań jest również odpowiednie oświetlenie. W ciemnym pomieszczeniu zdecydowanie łatwiej o wypadek!
Wyposażenie w sprzęt do ćwiczeń
Przygotowane pomieszczenie należy wyposażyć w sprzęt, umożliwiający prowadzenie treningów. Jego wybór najlepiej dostosować do własnych preferencji treningowych, zasobności portfela oraz dostępnego miejsca. Z całą pewnością pomieszczenie warto wyposażyć w ławkę do ćwiczeń z regulacją kąta nachylenia. Umożliwi ona ćwiczenie mięśni brzucha i górnej części ciała. Jeśli chcesz wykonywać ćwiczenia ze sztangą, warto wybrać model z modlitewnikiem i stojakiem.
Do ćwiczeń cardio przyda się bieżnia – jeśli jednak miejsca jest zbyt mało, można postawić na rowerek stacjonarny lub orbitrek. Niektóre z dostępnych modeli są niemal całkowicie składane, co umożliwia ich łatwy transport i przechowywanie. Nie można też zapomnieć o mniejszych akcesoriach, takich jak hantle, taśmy treningowe i skakanka. Przyda się również zwijana mata do ćwiczeń oraz twister, pozwalający na efektowne wyrzeźbienie mięśni brzucha. Myśląc o treningu typowo siłowym, trzeba oczywiście zainwestować również w sztangę z zestawem obciążeń. Dodatkowy sprzęt i akcesoria można dokupić później, kiedy przekonamy się, że faktycznie są nam do codziennych ćwiczeń potrzebne.
Odpowiednio zorganizowana siłownia domowa to świetny sposób na wyrobienie zdrowych nawyków regularnego ćwiczenia.