Blizny to dla wielu ludzi spory problem estetyczny. Zwłaszcza jeśli występują na twarzy lub w innych widocznych miejscach. Całe szczęście dzisiaj medycyna estetyczna zna sposoby skutecznego usuwania blizn. Na czym polegają te najlepsze? Sprawdzamy!

Czym są blizny?

Aby zrozumieć, w jaki sposób medycyna estetyczna radzi sobie z bliznami, warto dowiedzieć się najpierw, czym one są. Otóż w efekcie powstania rany organizm uruchamia procesy naprawcze. Celem organizmu jest w takiej sytuacji jak najszybsze zamknięcie dostępu do krwioobiegu. W efekcie powstaje strup, pod którym goi się rana. Gojenie polega na jej zasklepianiu. Następnie powstaje twarda tkanka, mająca stanowić stałą ochronę. Jeśli proces zakończy się sukcesem, organizm będzie bezpieczny, jednak pozostanie blizna. Do powstawania blizn dochodzi na wiele sposobów. Są efektami wypadków, konsekwencjami operacji, czy trądziku. Bez względu jednak na źródło blizny, można ją usunąć lub przynajmniej w znacznym stopniu zredukować. Jak to zrobić?

Medycyna estetyczna a blizny, czyli laser

Przez lata szukano skutecznego sposobu na usuwanie blizn. W aptekach dostępnych jest wiele maści i kremów, mających przyczyniać się do redukcji blizn. Rzeczywiście niektóre z nich wykazują się pewną skutecznością. Jednak tego typu preparaty jedynie w nieznacznym stopniu redukują widoczność blizn. Jedynym skutecznym sposobem usuwania blizn jest zabieg laserowy.

Metoda ta polega na wykorzystaniu lasera frakcyjnego. Jego działanie polega na emisji wiązki lasera, która powoduje odparowanie wody z komórek. W efekcie dochodzi tak naprawdę od ich zniszczenia. Tego typu mikrouszkodzenia stanowią dla skóry bodziec do samoregeneracji. Dochodzi do wzmożonej produkcji kolagenu i po prostu odbudowy skóry. W przypadku większości blizn laser zapewnia ich całkowite usunięcie. Jeśli natomiast blizna jest bardzo głęboka, jej całkowite usunięcie może być niemożliwe. Jednak nawet w takim przypadku zabieg wykazuje całkiem dużą skuteczność, prowadząc do znacznej redukcji blizny.

#Artykuł sponsorowany