Problemy ze wzrokiem niestety dotyczą olbrzymiej części naszej populacji i w Polsce nie jest inaczej.

Szacuje się, że na różnego rodzaju problemy i wady wzroku na świecie cierpi nawet kilka miliardów ludzi, ponad połowa ludzkiej populacji. To zatrważająca liczba, ale w rzeczywistości stopień skomplikowania tych wad jest zazwyczaj niski, a ich leczenie stosunkowo proste, by nie powiedzieć – banalne.

Dalekowzroczność – czym jest i kogo dotyka?

Dalekowzroczność zwana inaczej hyperopią polega na wyraźnym widzeniu przedmiotów w oddali, przy jednoczesnym zamazywaniu się przedmiotów znajdujących się blisko nas. Zatem znacznie łatwiej osobie z taką wadą wzroku przeczytać mały napis w oddali, aniżeli gazetę trzymaną w ręku. Innymi objawami jest również zmęczenie oczu, napięcie i bóle w obrębie oczu, szczególnie gdy operujemy wzrokiem na małej odległości, a także łzawienie oczu.

Dalekowzroczność występuje bardzo często jako wada wzroku dziedziczna. Często w takiej sytuacji ujawnia się już we wczesnym wieku dziecięcym. Właśnie dlatego szczególnie małe dzieci powinny regularnie chodzić na wizyty do lekarza okulisty. Wada wymaga wzmożonej diagnostyki również dlatego, że często występuje wraz z astygmatyzmem. Daje również podobne objawy do starczowzroczności występującej naturalnie po 40 roku życia.

Jak leczyć dalekowzroczność?

Leczenie dalekowzroczności oczywiście wymaga przede wszystkim jej prawidłowego zdiagnozowania. Dlatego też należy udać się na wizytę do lekarza specjalisty. Zazwyczaj jeżeli nie występują żadne komplikacje już po kilku prostych badaniach możemy wiedzieć nie tylko czy dokładnie taką wadę posiadamy, ale również jakie jest jej natężenie i jak możemy radzić sobie z leczeniem. To przede wszystkim korekcja wzroku czyli soczewki lub klasyczne okulary, a także leczenie operacyjne. Na to jednak decyduje się stosunkowo mało pacjentów. Z jednej strony bowiem leczenie takie nie jest refundowane, a z drugiej – nadal istnieje pewna obawa o swój wzrok mimo poprawy bezpieczeństwa wykonywanych operacji w obrębie wzroku. Więcej o tym jak leczyć dalekowzroczność można przeczytać na stronie Coopervision.pl.

Soczewki dla dalekowidza – czy warto?

Oczywiście zarówno klasyczne okulary, jak i soczewki są skuteczne w korygowaniu tej wady wzroku. Dalekowzroczność korygowana jest za pomocą soczewek dodatnich, a więc popularnych „plusów”. To soczewka nieco grubsza na środku i zwężająca się w kierunku swoich krawędzi. Również z tego powodu często osoby z bardziej zaawansowaną dalekowzrocznością decydują się na soczewki kontaktowe zamiast grubszych okularów, które bywa że wyglądają mniej estetycznie i nie pasują do stylu danej osoby.

#Artykuł sponsorowany