Ciąża bez wątpienia jest bardzo wyjątkowym czasem w życiu każdej kobiety. Jest to okres, który nie tylko budzi radość, ale także wywołuje wiele obaw. Przyszłe mamy bardzo często zastanawiają się, jak dużo mogą przytyć w ciąży na skutek zachodzących w ich ciałach zmian.

Dlaczego w ciąży zwiększa się masa ciała?

Na początku trzeba podkreślić, że przyrost wagi w ciąży jest wręcz wskazany, o ile mieści się w wyznaczonych granicach. Z racji tego, że każda ciąża przebiega nieco inaczej, na wzrost masy ciała u przyszłej mamy będzie miało wpływ wiele czynników – typ sylwetki, masa ciała sprzed ciąży, szybkość przemiany materii czy też wzrost. Wiele kobiet zastanawia się, dlaczego kilogramy w ciąży przybywają tak szybko i tak drastycznie. A tymczasem trzeba podkreślić, że pomimo tego że dziecko waży jedynie kilka kilogramów, na przyrost wagi w ciąży wpływa także masa łożyska, macicy, rosnących piersi, dodatkowej krwi, a także dodatkowej tkanki tłuszczowej. Poprzez wzrost masy ciała organizm przyszłej matki przygotowuje się do wsparcia wzrostu płodu. 

Podsumowując, masa ciała w ciąży po prostu musi się zwiększać – zapasowa tkanka tłuszczowa przyda się później w okresie laktacji. W większości przypadków ciało mamy po porodzie szybko wraca do formy sprzed ciąży. Wystarczy, że organizm zregeneruje się w połogu, a gospodarka hormonalna powróci do normy

Ile można przytyć w ciąży?

Każda przyszła mama zainteresowana tym zagadnieniem powinna zajrzeć na stronę internetową: https://mediprint.pl/

Wystarczy zapytać wybranej grupy kobiet o to, ile przytyły w ciąży, by usłyszeć bardzo różne odpowiedzi. Wszystko dlatego, że przyrost masy ciała w czasie ciąży zależy głównie od BMI przed ciążą. Im szczuplejsza kobieta przed zajściem w ciążę, tym więcej powinna przytyć w jej trakcie. Kobiety, które przed ciążą borykały się z niedowagą, bezpiecznie mogą przytyć 12,5 – 18 kg. Panie o prawidłowym BMI mogą odnotować wzrost masy ciała 11,5 – 16 kg. U pań z nadwagą sprawa wygląda nieco inaczej. Dopuszczalny wzrost masy ciała u nich to jedynie 7 – 11,5 kg. U kobiet, które przed zajściem w ciążę borykały się z otyłością, przyrost masy ciała w ciąży nie powinien przekroczyć 5 – 9 kg. Duże wahania od wyżej wyznaczonych norm nie są wskazane. A co z ciążami bliźniaczymi? W ich przypadku zalecany przyrost wagi mieści się w przedziale 16 – 21 kg.

Czym grozi nieprawidłowy przyrost masy ciała w ciąży?

Warto podkreślić, że nadwaga w ciąży znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, żylaków, hemoroidów, a także groźnego nadciśnienia. Dzieci kobiet otyłych częściej rodzą się ze zwiększoną masą urodzeniową, czyli makrosomią. Z kolei u pań borykających się z niedowagą może dojść do opóźnionego wzrostu płodu, a także przedwczesnego porodu. Jak widać, zarówno niedowaga, jak i nadwaga w ciąży to stany patologiczne, które mogą wiązać się z wieloma różnymi konsekwencjami. I dlatego też kontrola wagi w ciąży jest tak ważna. Każda ciężarna na wizytach u ginekologa ma regularnie wykonywane pomiary masy ciała.

#Artykuł sponsorowany