Niewątpliwie większość osób kojarzy piasek głównie z plażą. Niemniej jest to też materiał budowlany, wykorzystywany w branży niezwykle często. Jednak skąd właściwie bierze się piasek. Czym on jest i w jakich sytuacjach znajduje zastosowanie? Sprawdzamy!
Piasek, czyli skała osadowa
Warto podkreślić, że piasek jest materiałem naturalnym, powszechnie występującym w przyrodzie. Na terenie praktycznie całej Polski znajdują się złoża tego materiału. Mowa o skale osadowej, czyli powstałej wskutek transportu cząsteczek. Czynnikami odpowiedzialnymi za transport są tutaj wiatr i woda. Piasek jest skałą luźną, co oznacza, że pomiędzy ziarnami nie występuje żadne spoiwo. Wyróżnia się wiele rodzajów piasku, przy czym tym zdecydowanie najpopularniejszym jest piasek kwarcowy. Niemniej dość powszechnie występują też piaski węglanowe i wapienne, polimineralne oraz wulkaniczne.
Mechanizm powstawania piasku
Jak już wspomnieliśmy, piasek jest skałą osadową, przenoszoną przez wiatr. Jednak skąd on się w ogóle bierze? Otóż kiedyś ziarna piasku tworzyły litą skałę. Wskutek zachodzenia rozmaitych procesów chemicznych doszło do rozkruszenia skały. Odłamki spadając, rozbijały się na coraz to mniejsze kawałki. Do dalszego rozbijania dochodziło w trakcie transportu. Przetransportowane przez wiatr czy wodę, ziarna piasku osiadły w glebie, rzekach, jeziorach czy na dnach mórz.
Dzisiaj piasek pozyskuje się głównie w kopalniach. Do wydobycia wykorzystywana jest głównie metoda odkrywkowa. Ponadto piasek wydobywa się również ze zbiorników wodnych i rzek, pogłębiając je w ten sposób.
Do czego potrzebny jest piasek?
Wydobycie piasku odbywa się na dużą skalę. Dlaczego? Do czego potrzebny jest ten materiał? Okazuje się, że ma wiele zastosowań. Wykorzystuje się go między innymi jako jedną z warstw podłoża przy realizacji rozmaitych nawierzchni. Ponadto służy jako składnik zapraw, tynków, a nawet betonu. Nie każdy wie o tym, że z piasku produkuje się szkło. Poza tym piasek wykorzystujemy w przestrzeni publicznej, między innymi do posypywania zimą śliskich jezdni i chodników.
Zapraszamy po więcej informacji: Piasek Rzeszów.