Żaluzje wykonane z aluminium wciąż cieszą się popularnością, co wynika z ich niezawodności i komfortowego użytkowania. Jednocześnie są one dość odporne na uszkodzenia, a samo czyszczenie nie stanowi szczególnego problemu. Z drugiej strony sposób konstrukcji sprawia, iż żaluzje aluminiowe szybko zbierają kurz. Z tego względu konieczne jest jego regularne usuwanie. Jak należy dbać o takie elementy wyposażenia?

Najważniejsze zasady dotyczące czyszczenia żaluzji aluminiowych

Aby żaluzje mogły przez długi czas pełnić swoją funkcję, konieczne jest ich utrzymywanie w czystości. Niestety są one siedliskiem kurzu i roztoczy, dlatego odpowiednia pielęgnacja i konserwacja są jak najbardziej wskazane. Dzięki temu będzie można dłużej cieszyć się atrakcyjnym wyglądem, ograniczyć wystąpienie odbarwień i odkształceń, a tym samym przedłużyć żywotność.

Pierwszą kwestią jest systematyczne usuwanie kurzu. Można to zrobić za pomocą wilgotnej ściereczki. Inną opcją jest wykorzystanie miękkiej końcówki odkurzacza lub specjalnej szczotki do żaluzji. Nie należy używać silnych preparatów czyszczących i dużych ilości wody. Odkurzanie powinno być wykonane bardzo dokładnie, gdyż w przeciwnym wypadku kurz rozmaże się na powierzchni, co tylko przysporzy nam więcej pracy.

Żaluzje aluminiowe – co jeszcze warto wiedzieć na temat ich pielęgnacji?

Aby ograniczyć ryzyko uszkodzenia konstrukcji, żaluzje należy czyścić zgodnie z kierunkiem układania się lameli. Warto pamiętać, że modele wykonane z aluminium nie lubią wilgoci, gdyż może ona doprowadzić do ich zmatowienia oraz pojawienia się przebarwień. Z tego względu ilość wody musi być mocno ograniczona. Następnie dokładnie wycieramy każdy element. Po zakończonych zabiegach lamele należy pozostawić w pozycji otwartej, tak aby zachować dobrą cyrkulację powietrza. Jeśli chodzi o sznureczki, które służą do sterowania, można wyczyścić je za pomocą gąbki z płynem do mycia naczyń lub proszkiem. Wiele osób decyduje się na demontaż żaluzji, aby ułatwić sobie pracę.

#Artykuł sponsorowany