Jakie kroki warto podjąć, gdy cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Czy podczas kichania lub śmiania się zauważasz u siebie niekontrolowany wypływ moczu? To objaw wysiłkowego nietrzymania moczu, które jest najczęściej diagnozowanym rodzajem inkontynencji. Co warto wiedzieć o tej dolegliwości i jak postępować wtedy, gdy się pojawi?
Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest krępującą dolegliwością, w której pojawia się niekontrolowany wypływ moczu z cewki moczowej.
Główną przyczyną tej formy nietrzymania moczu jest brak pełnej kontroli nad cewką moczową, do czego prowadzi zaburzenie pracy mięśni dna miednicy, nazywanych też mięśniami Kegla. Podpierają one dno miednicy mniejszej, a także cewkę moczową. Gdy są osłabione, a w jamie brzusznej dochodzi do zwiększonego ciśnienia, pojawia się mimowolny wyciek moczu.
Objawy wysiłkowego nietrzymania moczu najczęściej pojawiają się podczas kichania i kaszlenia, śmiania się, dźwigania ciężarów, natomiast w zaawansowanej postaci także przy bieganiu, podskokach, a nawet zmianie pozycji podczas leżenia.
Jak zadbać o swój komfort w wysiłkowym nietrzymaniu moczu?
Gdy pojawia się nietrzymanie moczu, w pierwszej kolejności warto zadbać o swoją wygodę. Bardzo pomocne są w tym wyroby chłonne, do których zaliczają się wkładki urologiczne oraz bielizna chłonna w formie majtek z wkładem absorbującym wilgoć.
Nowoczesne wyroby chłonne są bardzo dyskretne, skuteczne i jednocześnie komfortowe. Szybko wchłaniają wilgoć, zapewniając uczucie suchości, a także maskują nieprzyjemne zapachy. Takie właściwości mają również wkładki i bielizna chłonna Elly, które dostępne są w sieci Biedronka. Więcej informacji o produktach Elly można znaleźć na stronie https://www.poznajelly.pl/.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – jak je leczyć?
W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu stosuje się różne metody postępowania, by złagodzić lub nawet całkowicie wyeliminować tę dolegliwość. Zaliczane są do nich:
Zmiana stylu życia
Redukcja masy ciała, umiarkowana aktywność fizyczna, ograniczenie spożycia alkoholu, napojów gazowanych, kawy, mocnej herbaty, ostro doprawionych potraw, a także unikanie zaparć.
Ćwiczenia mięśni Kegla
Pozwalają na wzmocnienie mięśni dna miednicy – Kegla, co skutkuje w lepszym podtrzymaniu cewki moczowej i pomaga w redukcji objawów. Ćwiczenia polegają na ich naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu.
Trening pęcherza moczowego
Służy do wydłużania czasu pomiędzy uczuciem chęci oddania moczu a jego oddaniem. Dzięki niemu w przypadku pojawienia się parcia na pęcherz nie trzeba od razu udawać się do toalety.
Fizjoterapia uroginekologiczna, urologiczna
Prowadzona przez specjalistę rehabilitacja, która umożliwia poprawę pracy mięśni Kegla oraz pęcherza moczowego. Pomaga w stworzeniu prawidłowych nawyków oraz ich utrwaleniu.
Leczenie zabiegowe
W przypadku braku efektów powyższych metod wykorzystać można leczenie zabiegowe. Stosowane są różne zabiegi, między innymi wszczepienie taśmy pod cewką moczową, podwieszenie szyi pęcherza moczowego, wszczepienie sztucznego zwieracza, podanie w okolicę cewki kolagenu.
Polecane
Co to jest starczowzroczność?
Wcześniej czy później, u każdego z nas mogą się pojawić choroby oczu. Jedną spośród nich, jest zdecydowanie prezbiopia. Wszystkie niedogodności nią wywołane utrudniające pracę z bliska, można skutecznie korygować. Pojawienie
Terapia manualna – na czym polega i dlaczego może pomóc?
Jednym z głównych narzędzi fizjoterapeuty jest terapia manualna. To sposób na przywrócenie stanu zdrowia u pacjentów z rozmaitymi schorzeniami. Na czym tak właściwie polega terapia tego typu i czemu tak
Wybór odpowiedniego makijażu…
Ważne jest, aby uzyskać pewną wiedzę i wiedzieć, czego się spodziewać podczas opracowywania własnych schematów urody przed rozpoczęciem pracy. Pomocne wskazówki w tym artykule mogą pomóc w rozpoczęciu. Pobierz sobie
Porady – witaminy i minerały w codziennej diecie
Już zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest prawo do jedzenia, może być bardzo ważne dla twojego zdrowia. Wiesz już, że ćwiczenia są ważne. Jeśli chcesz rozpocząć pracę, aby
Przełomowe podejście do leczenia alkoholizmu
Alkoholizm to złożony problem, który dotyka wielu osób na całym świecie. Choć walka z tym nałogiem może być trudna, istnieje wiele nowatorskich metod i terapii, które oferują nadzieję na pełne
Chroniczny ból pleców – jak go leczyć?
Z bólem pleców zmaga się ogromna liczba osób, co ma związek z dominującym obecnie siedzącym trybem życia. Jego przyczyną bywa też zbyt mała aktywność fizyczna i zła postawa ciała. To