Jakie kroki warto podjąć, gdy cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Jakie kroki warto podjąć, gdy cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Czy podczas kichania lub śmiania się zauważasz u siebie niekontrolowany wypływ moczu? To objaw wysiłkowego nietrzymania moczu, które jest najczęściej diagnozowanym rodzajem inkontynencji. Co warto wiedzieć o tej dolegliwości i jak postępować wtedy, gdy się pojawi?

Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest krępującą dolegliwością, w której pojawia się niekontrolowany wypływ moczu z cewki moczowej.

Główną przyczyną tej formy nietrzymania moczu jest brak pełnej kontroli nad cewką moczową, do czego prowadzi zaburzenie pracy mięśni dna miednicy, nazywanych też mięśniami Kegla. Podpierają one dno miednicy mniejszej, a także cewkę moczową. Gdy są osłabione, a w jamie brzusznej dochodzi do zwiększonego ciśnienia, pojawia się mimowolny wyciek moczu.

Objawy wysiłkowego nietrzymania moczu najczęściej pojawiają się podczas kichania i kaszlenia, śmiania się, dźwigania ciężarów, natomiast w zaawansowanej postaci także przy bieganiu, podskokach, a nawet zmianie pozycji podczas leżenia.

Jak zadbać o swój komfort w wysiłkowym nietrzymaniu moczu?

Gdy pojawia się nietrzymanie moczu, w pierwszej kolejności warto zadbać o swoją wygodę. Bardzo pomocne są w tym wyroby chłonne, do których zaliczają się wkładki urologiczne oraz bielizna chłonna w formie majtek z wkładem absorbującym wilgoć.

Nowoczesne wyroby chłonne są bardzo dyskretne, skuteczne i jednocześnie komfortowe. Szybko wchłaniają wilgoć, zapewniając uczucie suchości, a także maskują nieprzyjemne zapachy. Takie właściwości mają również wkładki i bielizna chłonna Elly, które dostępne są w sieci Biedronka. Więcej informacji o produktach Elly można znaleźć na stronie https://www.poznajelly.pl/.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – jak je leczyć?

W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu stosuje się różne metody postępowania, by złagodzić lub nawet całkowicie wyeliminować tę dolegliwość. Zaliczane są do nich:

Zmiana stylu życia

Redukcja masy ciała, umiarkowana aktywność fizyczna, ograniczenie spożycia alkoholu, napojów gazowanych, kawy, mocnej herbaty, ostro doprawionych potraw, a także unikanie zaparć.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Pozwalają na wzmocnienie mięśni dna miednicy – Kegla, co skutkuje w lepszym podtrzymaniu cewki moczowej i pomaga w redukcji objawów. Ćwiczenia polegają na ich naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu.

Trening pęcherza moczowego

Służy do wydłużania czasu pomiędzy uczuciem chęci oddania moczu a jego oddaniem. Dzięki niemu w przypadku pojawienia się parcia na pęcherz nie trzeba od razu udawać się do toalety.

Fizjoterapia uroginekologiczna, urologiczna

Prowadzona przez specjalistę rehabilitacja, która umożliwia poprawę pracy mięśni Kegla oraz pęcherza moczowego. Pomaga w stworzeniu prawidłowych nawyków oraz ich utrwaleniu.

Leczenie zabiegowe

W przypadku braku efektów powyższych metod wykorzystać można leczenie zabiegowe. Stosowane są różne zabiegi, między innymi wszczepienie taśmy pod cewką moczową, podwieszenie szyi pęcherza moczowego, wszczepienie sztucznego zwieracza, podanie w okolicę cewki kolagenu.

#Artykuł sponsorowany


Polecane

Zdrowie i Uroda

Jakie możliwości daje Pacjentom liposukcja?

Liposukcja to zabieg, który sprawia, że skóra z utraconą gładkością i jędrnością zyskuje dawną kondycję. Procedura ta wykorzystując ultradźwięki, jest metodą chirurgiczną, jaka usuwa nadmiar tłuszczu z określonych wcześniej partii

Zdrowie i Uroda

Terapia manualna – na czym polega i dlaczego może pomóc?

Jednym z głównych narzędzi fizjoterapeuty jest terapia manualna. To sposób na przywrócenie stanu zdrowia u pacjentów z rozmaitymi schorzeniami. Na czym tak właściwie polega terapia tego typu i czemu tak

Zdrowie i Uroda

Nabyte schorzenia układu moczowego u dzieci

Choroby układu moczowego u dzieci przebiegają nieco inaczej niż u dorosłych. Zawsze jednak wymagają one konsultacji lekarskiej. Odpowiednia diagnoza oraz leczenie pozwalają uniknąć groźnych powikłań i umożliwiają prawidłowy rozwój dziecka.

Zdrowie i Uroda

Porady – witaminy i minerały w codziennej diecie

Już zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest prawo do jedzenia, może być bardzo ważne dla twojego zdrowia. Wiesz już, że ćwiczenia są ważne. Jeśli chcesz rozpocząć pracę, aby

Zdrowie i Uroda

Czy da się wyleczyć dalekowzroczność?

Dalekowzroczność nazywana również nadwzrocznością to obok krótkowzroczności najczęściej występująca wada wzroku. Na czym polega dalekowzroczność? Podstawowym objawem są problemy z widzeniem z bliska. Dalekowidz doskonale widzi przedmioty z dalszej odległości,

Porady

Jak nauczyć dziecko prawidłowo myć zęby?

Prawidłowe mycie zębów to klucz do unikania częstych wizyt u dentysty. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Aby dentysta dziecięcy nie miał zbyt wiele pracy z zębami danego