Gruczoł krokowy posiada każdy mężczyzna. Niestety w pewnym momencie daje się on we znaki większości osób. Jakie są choroby gruczołu krokowego? Gdzie szukać pomocy, gdy pojawią się problemy z tym gruczołem? Czy klinika urologii to dobry adres? Sprawdź odpowiedzi na te i wiele innych ważnych pytań.

Przerost prostaty i jej zapalenie

Gruczoł krokowy inaczej bywa nazywany prostatą. Występuje u mężczyzn, znajdując się w okolicy pęcherza, niejako go otaczając. Jego głównym zadaniem jest produkcja ciekłego składnika spermy. Wraz z wiekiem gruczoł ten rośnie, co jest zjawiskiem naturalnym. Dopóki ze względu na swoje wymiary nie upośledza działania innych organów, nie dzieje się nic złego. Jednak w pewnym momencie rozmiar prostaty może być zbyt duży, przez co pojawiają się problemy w pracy na przykład pęcherza. Konieczna jest wtedy interwencja.

Ponadto dosyć częstym zjawiskiem jest zapalenie gruczołu krokowego. Rozróżnia się dwa typy zapalenia: przewlekłe i ostre. To pierwsze daje objawy o umiarkowanym nasileniu, jednak utrzymują się one bardzo długo. Natomiast zapalenie ostre to intensywne objawy, które pojawiają się dosyć nagle. W obu przypadkach należy udać się do kliniki urologii w celu otrzymania odpowiedniej pomocy.

Rak prostaty

Poza przerostem i zapaleniem, może wystąpić również rak prostaty. To schorzenie pojawiające się głównie u starszych mężczyzn, podobnie jak pozostałe schorzenia gruczołu krokowego. Jednak warto zacząć się badać już po 40. roku życia. Jeśli klinika urologii jest odwiedzana regularnie, rośnie szansa na wystarczająco wczesne wykrycie nowotworu. Daje to zdecydowanie większe szanse na całkowite wyleczenie.

Klinika urologii, czyli fachowa pomoc

W przypadku schorzeń gruczołu krokowego należy udać się do urologa. Jest to specjalista od leczenia tych obszarów. Po zgłoszeniu się do kliniki urologii, pacjent jest proszony o opisanie objawów. Przeprowadzany jest wywiad, po którym specjalista kieruje pacjenta na odpowiednie badania. Dopiero wtedy można postawić diagnozę i ewentualnie wdrożyć odpowiednie leczenie.

Klinika urologii Poznań – zapraszamy po więcej informacji.

#Artykuł sponsorowany