Obecny poziom rozwoju stomatologii pozwala na leczenie wad zgryzu w praktycznie każdym wieku. Warto też zaznaczyć, że mniejsze i większe wady są obecne u większości osób, a idealnie równymi zębami mogą cieszyć się nieliczni. Rozwiązywaniem tego typu problemów zajmuje się ortodoncja.

Specjaliści z tej dziedziny są odpowiedzialni nie tylko na rozpoznanie wad, ich leczenie, ale również kontrolowanie całego procesu. Jak wygląda jego przebieg i w jakich sytuacjach konieczny jest chirurg stomatologiczny?

Wady zgryzu – jak leczy się je u dorosłych?

Przyczyny nieprawidłowego zgryzu mogą być różne. Najczęściej wynikają z niewłaściwego rozwoju poszczególnych zębów, co zaburza ich wzrost oraz symetrię. Z biegiem czasu dochodzi do utraty styków między dolnymi a górnymi zębami. Metody leczenia są uzależnione m.in. od stopnia zaawansowania wady. Jakie mamy zatem możliwości?

  • Jedną z najczęściej stosowanych metod jest aparat ortodontyczny. W przypadku dorosłych są to przede wszystkim aparaty stałe, które umożliwiają korekcję wad znajdujących się zarówno w obrębie szczęki, jak i żuchwy.
  • Jeśli wady są już mocno zaawansowane i mają np. podłoże genetyczne, niezbędny będzie chirurg stomatologiczny. Może on przeprowadzić np. korekcję kształtu oraz ingerować w kości twarzoczaszki. W takich przypadkach możliwa jest zarówno poprawa profilu twarzy, jak i samego zgryzu.

Dodatkowe informacje na temat leczenia wad zgryzu

W niektórych przypadkach może się okazać, że leczenie operacyjne nie jest możliwe do przeprowadzenia. W tej sytuacji często pojawia się konieczność zmiany orientacji przestrzennej zębów. Jest to tzw. kompensacja ortodontyczna. W skrócie polega ona na usunięciu niektórych zębów, z jednoczesnym przesunięciem pozostałych.

Warto jednak zaznaczyć, że większość osób nie musi korzystać z pomocy takiego specjalisty jak chirurg stomatologiczny, bowiem leczenie ortodontyczne okazuje się w zupełności wystarczające.

Zapraszamy: chirurg stomatologiczny Poznań

#Artykuł sponsorowany