Po każdym remoncie nawet o niewielkim zakresie pozostaje wiele odpadów. Zwykle najwięcej zbiera się worków z gruzem budowlanym, czyli resztkami cegieł, pustaków, ceramiki czy dachówek. W jaki sposób pozbyć się gruzu i innych kłopotliwych odpadów po remoncie tak, aby postąpić zgodnie z prawem i bez szkody dla środowiska? Podpowiadamy.

Dlaczego wyrzucanie gruzu do śmietników komunalnych to zły pomysł?

Poza gruzem jako odpady po pracach remontowych można określić również m.in. worki z piaskiem i ziemią czy płyty kartonowo-gipsowe. Warto przy tym zaznaczyć, że pomimo iż gruz i inne resztki po remontach to tego rodzaju odpady, których nie wolno wyrzucać do osiedlowych śmietników komunalnych, to zakaz ten często jest łamany. Za takie postępowanie – podobnie jak za składowanie gruzu na terenie posesji – grozi kara grzywny w wysokości 1,5 tysiąca złotych. Jeszcze wyższe kary pieniężne są przewidziane za pozostawianie gruzu w lesie (mandat wynosi 5000 zł i o wiele więcej). Tymczasem prawidłowe gospodarowanie odpadami budowlanymi ma znaczenie nie tylko dla naszego portfela – gruz jest surowcem możliwym do odzyskania w 90%, dzięki czemu można go wykorzystać ponownie. 

PSZOK – czym jest i czy warto z niego korzystać

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK, to gminny punkt przyjmujący nieodpłatnie różnego rodzaju odpady. Można więc zawieźć tam nie tylko gruz budowlany, ale także inne śmieci po remoncie, w tym m.in. stare meble i sprzęty AGD. Z PSZOK-a warto skorzystać w momencie, gdy nie mamy zbyt dużej ilości odpadów do przekazania. Jeśli jednak uzbiera się tego sporo, może okazać się to niewykonalne – PSZOK nie oferuje transportu. Jakie są jeszcze opcje pozbycia się worków z gruzem? Można oddać gruz osobom prywatnym do prac działkowych czy ogrodowych lub zawieźć na lokalne place budowy. Inne rozwiązanie to wynajem specjalnego kontenera na gruz.

Kontener na gruz – najlepsza opcja na usunięcie gruzu

Dlaczego właśnie wynajem kontenera na gruz od specjalistycznej firmy jest najwygodniejszym rozwiązaniem na legalne pozbycie się tego surowca? Przede wszystkim można wybrać rodzaj i rozmiar takiego kontenera, a sam pojemnik może zostać dostarczony nawet tego samego dnia. Tak działa EKO-LOGIS, która po uprzednim kontakcie telefonicznym lub mailowym realizuje zlecenia w mniej niż 24 godziny. Firma dostarcza kontenery w różnych wymiarach (nawet do 36 m3) oraz przeznaczone na wiele rodzajów odpadów – m.in. gruz budowlany, śmieci opakowaniowe i zmieszane.

EKO-LOGIS działa głównie na terenie Dolnego Śląska, zatem możliwa jest organizacja wywozu gruzu z Brzegu Dolnego https://www.eko-logis.pl/kontenery-na-gruz-brzeg-dolny/ i okolicznych miejscowości. Firma oferuje również m.in. sprzedaż kruszyw czy wynajem kontenerów na gruz w Legnicy https://www.eko-logis.pl/legnica/, Wrocławiu, Strzegomiu i nie tylko. EKO-LOGIS zajmuje się także m.in. profesjonalną utylizacją odpadów, zamiataniem mechanicznym czy edukacją w zakresie gospodarki śmieciami. Klienci EKO-LOGIS to zarówno osoby prywatne, jak i m.in. deweloperzy, firmy budowlane czy wspólnoty mieszkaniowe.

#Artykuł sponsorowany