Agregaty prądotwórcze to urządzenia umożliwiające produkcję energii elektrycznej. Sprzęt tego typu jest przeważnie zasilany benzyną bezołowiową, olejem napędowym lub mieszaniną propanu i butanu. Agregat prądotwórczy doskonale sprawdza się w miejscach, w których nie ma swobodnego dostępu do instalacji elektrycznej. Jednak w jaki sposób bezpiecznie korzystać z urządzeń tego typu? Kiedy wynajem agregatów prądotwórczych jest słuszną decyzją?

W jaki sposób użytkować agregaty prądotwórcze?

Znajomość obsługi urządzeń wytwarzających prąd jest kluczowa dla każdego użytkownika. Agregaty prądotwórcze umożliwiają stabilne i bezpieczne zasilanie różnego rodzaju odbiorników prądu. Liczba i moc podłączonych urządzeń są ściśle uzależnione od konkretnego modelu agregatu. Z tego powodu przed włączeniem sprzętu wytwarzającego prąd należy dokładnie zapoznać się z wytycznymi producenta dotyczącymi maksymalnego i nominalnego obciążenia. Wybrane urządzenia wyróżniają się mocą chwilową wynoszącą 7,7 kVA i stałą 7 kVA. Pod żadnym pozorem nie należy przekraczać tych wartości.

Wynajem agregatów prądotwórczych – najważniejsze informacje

Kolejną niezwykle istotną kwestią związaną z bezpieczeństwem użytkowania agregatów prądotwórczych, jest zasilanie tylko obsługiwanych odbiorników prądu. Dotyczy to nie tylko ich mocy, ale również częstotliwości prądu i rodzaju napięcia. Najczęściej spotykane urządzenia wytwarzające prąd umożliwiają zasilanie sprzętów wymagających do pracy napięcia przemiennego oznaczanego jako AC.

Bezpieczne używanie agregatów dotyczy również ich miejsca działania. Najlepsze będzie płaskie, stabilne (utwardzone) podłoże. Warto także pamiętać, że waga niektórych modeli może oscylować w okolicach 100 kg. Oznacza to, że do rozładunku i załadunku agregatów należy używać dodatkowego sprzętu, np. w postaci wózka paletowego. Dobrą praktyką jest niedopuszczanie do całkowitego wyczerpania paliwa. W zbiorniku lub butli zawsze powinien znajdować się odpowiedni zapas.

#Artykuł sponsorowany