Monitorowanie stanu zdrowia jest bardzo ważne. Każdy powinien regularnie się badać i kontrolować. Osoby starsze powinny szczególnie zwracać uwagę na swoje zdrowie. Z tego powodu warto wiedzieć, jakie badania powinno się wykonać, by wcześnie zdiagnozować ewentualne schorzenia oraz wiedzieć, co robić, by im zapobiegać. Jakie badania warto wykonać po 70. roku życia? O czym trzeba pamiętać?

Badania krwi

Podstawowe badania można wykonać poprzez dokładną analizę krwi. Należy pobrać ją na czczo po to, by wyniki nie były zakłamane. To bardzo ważne, bo nawet wypicie herbaty rano przed pobraniem próbki krwi może sprawić, że wynik nie będzie wiarygodny. Badanie krwi wiąże się z delikatnym ukłuciem i przebiciem powłoki skórnej. Nie trzeba się go bać, bo odczuwany ból można porównać do tego przy ukąszeniu komara. Dokładny spis zalecanych badań możesz znaleźć na https://mjrmedical.com/. Jeśli nie wykonujesz badań pod kątem diagnostyki konkretnego schorzenia, wystarczy, że skupisz się na podstawowych badaniach, które sporo powiedzą na temat stanu zdrowia. Podstawowym badaniem jest morfologia krwi. Oprócz tego warto sprawdzić pracę tarczycy poprzez oznaczenie TSH, FT3, FT4. Do tego też powinno się zmierzyć poziom glukozy we krwi. 

Badanie moczu

Bardzo ważne jest też przeprowadzenie badania moczu. To kolejne tanie i bezbolesne badanie, które powinno się wykonywać regularnie. Na podstawie składu moczu specjalista może skutecznie i wiarygodnie ocenić stan zdrowia, a nawet rozpoznać ewentualne infekcje. Badanie moczu powinno się przeprowadzać niezależnie od wieku, bo jest ono niezwykle ważne. Z pewnością dobrze jest przeprowadzić je po 70. roku życia. 

Badanie kału na krew utajoną

Czasami w kale znajduje się krew, której nie widać gołym okiem. Nawet jeśli senior nie czuje się źle i nie zgłasza krwi w odchodach, to takie badanie warto przeprowadzić po to, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Krew utajona może być objawem stanów zapalnych jelit, hemoroidów czy celiakii. Może też być związana z nowotworem jelita grubego, który jest jednym z najczęściej występujących nowotworów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

RTG klatki piersiowej

To kolejne całkowicie bezbolesne i proste badanie, które powinno się wykonać. Dzięki RTG można wykryć ewentualne zmiany w płucach. W badaniu widoczne jest też serce, fragment kręgosłupa oraz żebra. To sprawia, że badanie można wykorzystać w diagnostyce: rozedmy, zapalenia płuc czy niewydolności serca. Ze względu na promieniowanie, nie można prześwietlenia przeprowadzać zbyt często. 

Mammografia

Dojrzałe panie powinny pamiętać o regularnym przeprowadzaniu mammografii. Badanie to pozwala wcześnie wykryć ewentualne zmiany w piersiach, które w czasie dalszego diagnozowania mogą zostać zaliczone do zmian o charakterze nowotworowym. Wczesne ich wykrycie umożliwia szybsze podjęcie specjalistycznego leczenia oraz zwiększa szansę na dłuższe życie. Niestety po 70. roku życia mammografia nie jest badaniem refundowanym, ale bez wątpienia nie powinno się z niej rezygnować.

#Artykuł sponsorowany