Obecnie żwir to materiał o niezwykle szerokim zastosowaniu. Często może to być wręcz zadziwiające, do jakich rzeczy wykorzystuje się to kruszywo. Sprawdźmy zatem, gdzie znajduje zastosowanie żwir i dlaczego. Poniżej przedstawiamy również pewne fakty na temat tego materiału.

Czym jest żwir?

Zanim wyjaśnimy, do czego wykorzystuje się żwir, wytłumaczymy, czym on właściwie jest, ponieważ nie dla każdego jest to oczywiste. Tak naprawdę żwir to słowo o dwóch znaczeniach. W pierwszym jest to okruchowa skała osadowa. Natomiast w drugim, bardziej powszechnym, wykorzystywanym też w budownictwie, jest to naturalne kruszywo o określonych parametrach. Mowa tutaj o frakcji, która nie może być mniejsza niż 63 mm. Tym samym żwir to zarówno kruszywo o frakcji 2 mm, jak i takie, które liczy sobie nawet 6 cm. Oznacza to, że mowa o materiale niezwykle zróżnicowanym. Przekłada się to na szerokie zastosowanie tego kruszywa.

Żwir jako składnik konstrukcji

Obecnie żwir wykorzystuje się przede wszystkim w budownictwie. Jak się okazuje, bardzo często stanowi on jeden ze składników części konstrukcyjnych obiektów. Materiał ten wykorzystuje się na przykład przy budowie schodów czy balkonów. Służy też jako posadzka wewnętrzna lub zewnętrzna. Ponadto żwir można wykorzystać do budowy stropu budynku. Bardzo popularnym zastosowaniem jest dołączenie żwiru do mieszanki, z której wykonuje się fundamenty. Wynika to z dużej wytrzymałości skał osadowych i minerałów, wchodzących w skład żwiru. Oczywiście mowa tutaj o niektórych gatunkach, ponieważ nie każdy żwir nadaje się do wykorzystania przy budowie fundamentów.

Żwir w budownictwie drogowym

Bardzo powszechne jest wykorzystanie żwiru w budownictwie drogowym. Otóż materiał ten służy do tworzenia głębszych warstw drogi, stanowiących podporę dla warstw wyższych. W ten sposób żwir wykorzystuje się zarówno przy budowie dróg, jak i podjazdów, parkingów, czy też chodników. Zatem jak widzisz, zastosowanie tego materiału w budownictwie jest dzisiaj bardzo szerokie.

Zapraszamy po więcej informacji: Żwir Rybnik.

#Artykuł sponsorowany