Rosnące ceny przekładają się na wyraźny wzrost kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa. Podwyżki są szczególnie dotkliwe dla mniejszych firm, dlatego to głównie one poszukują oszczędności. Sprawdź, w jaki sposób możesz wypracować nadwyżkę finansową.

Jeśli wydatki w twojej firmie rosną z miesiąca na miesiąc, wcale nie musisz podejmować radykalnych kroków. Wystarczy przyjrzeć się generowanym kosztom – części z nich z pewnością można uniknąć. Chcesz wiedzieć jak? Oto kilka sposobów na ograniczenie wydatków, dzięki którym masz szansę poczynić pewne oszczędności.

Jak oszczędzać w firmie? Pomysły

Dynamiczny wzrost kosztów jest zawsze motorem napędowym do tego, aby szukać oszczędności. Chociaż wydaje się to trudne w realizacji, wcale nie wymaga to mnóstwa wyrzeczeń.

  1. Płatności rachunków dokonuj w terminie 

Pilnuj tego, aby wszelkie należności – zarówno za media, jak i względem kontrahentów – regulować w wyznaczonym terminie. Jeśli spóźnisz się, ryzykujesz naliczenie odsetek. Kwoty mogą być spore – zwłaszcza gdy masz zaległości w kilku firmach. 

Jeżeli faktury będziesz regulować o czasie, płacone do tej pory odsetki zamienią się w oszczędności.

  1. Korzystaj z usług firm zewnętrznych

Chociaż zatrudnienie pracownika ma swoje zalety, często wiąże się to ze znacznie wyższymi kosztami. Dlatego tam, gdzie to możliwe, zdecyduj się na outsourcing usług. To bardzo popularne rozwiązanie, które – poza redukcją kosztów – niesie za sobą wiele innych korzyści. 

  1. Przejdź na pracę zdalną 

Praca zdalna jest opcją możliwą do zrealizowania w wielu branżach, co pokazały ostatnie lata. Zastanów się więc, czy takie rozwiązanie w twojej firmie ma rację bytu. Jeśli uda ci się choćby częściowo przejść w tryb „home office”, będzie można zmienić biuro na mniejsze. To z kolei pozwoli na poczynienie sporych oszczędności.

Masz firmowe oszczędności? Postaw na lokaty bankowe

Dzięki kilku zmianom w przedsiębiorstwie udało ci się zgromadzić nadwyżkę finansową? Aby czerpać z tego jeszcze większe korzyści, pieniądze nie powinny bezczynnie leżeć na koncie firmowym. Warto postawić na lokaty bankowe – bezpieczne produkty oszczędnościowe, pozwalające na pomnażanie zysków. 

Jeśli w najbliższym czasie nie planujesz żadnych inwestycji, dobrze sprawdzi się lokata długoterminowa – znacznie wyżej oprocentowana niż lokata krótkoterminowa. Za przykład może posłużyć Lokata Długoterminowa dostępna w ofercie Toyota Banku. W przypadku lokaty 12-miesięcznej oprocentowanie wynosi aż 0,35% w skali roku, a dla lokaty 1-miesięcznej – zaledwie 0,05% w skali roku. Różnica jest więc widoczna. 

Pamiętaj! Chcąc korzystnie zdeponować oszczędności, warto porównać lokaty bankowe. Znaczenie ma nie tylko oprocentowanie, ale i wiele innych aspektów. Mowa m.in. o kosztach prowadzenia rachunku firmowego, możliwości odzyskania części odsetek w przypadku wypłaty środków przed okresem zapadalności, czy dostęp do innych produktów oszczędnościowych, np. automatycznych depozytów overnight. 

Oszczędzanie w firmie wcale nie jest trudne. Wystarczy tylko poszukać zbędnych kosztów, ponoszonych przez przedsiębiorstwo każdego miesiąca.

#Artykuł sponsorowany