Odzież ochronna BHP a odzież robocza
Jednym z obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi środków ochrony osobistej. Taka konieczność wynika bezpośrednio z przepisów BHP. Wybór odzieży uzależniony jest od specyfiki pracy i zakresu obowiązków. Kiedy należy stosować ubranie robocze i ochronne? Jakie są pomiędzy nimi różnice?
Odzież ochronna
Zdarza się, że pojęcia odzież robocza i ochronna BHP są ze sobą mylone. Jednak istnieją pomiędzy nimi znaczące różnice. Ubrania ochronne, jak sama nazwa wskazuje, mają na celu ochronę pracownika, m.in. przed zagrożeniami mechanicznymi, chemicznymi i termicznymi. Ryzyko urazów wynika ze specyfiki danej pracy oraz warunków środowiskowych.
Odzież ochronna BHP stosowana jest podczas wykonywania obowiązków na stanowisku pracy, gdzie istnieje ryzyko zranienia ciała lub przeniknięcia przez skórę szkodliwych substancji. Szczególne niebezpieczeństwo stanowią substancje chemiczne, ogień, wysoka lub niska temperatura, słaba widoczność, wilgoć, zagrożenia mechaniczne lub biologiczne.
Ubrania ochronne można podzielić na kwasoodporne, wodoodporne, ognioodporne oraz ostrzegawcze. Wszystkie produkty muszą posiadać odpowiednie certyfikaty. Określają one stopień zabezpieczenia oraz zagrożenie, któremu poddawany jest pracownik w danym ubraniu. Bez odzieży ochronnej wykonywanie obowiązków byłoby niebezpieczne, a nawet niemożliwe. Do tej kategorii zalicza się przede wszystkim profesjonalne spodnie, kurtki, bluzy, ogrodniczki, kamizelki oraz kombinezony.
Odzież robocza
Odzież robocza nie ma cech ochronnych – jest to podstawowa różnica pomiędzy wspomnianymi rodzajami strojów. Ubranie robocze stosuje się, gdy pracownik narażony jest na silne zabrudzenia (np. olejami, smarami) lub działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Odzież robocza BHP dostosowana jest do obowiązków zawodowych związanych z określonym stanowiskiem.
Konieczność posiadania odpowiedniego stroju wynika ze względów sanitarnych lub specyfiki technologicznej przedsiębiorstwa. Odzież stosowana jest najczęściej w branży budowlanej, mechanicznej, ogrodniczej, gastronomicznej, a także w służbie zdrowia. O tym, jakiego rodzaju ubrania wymagane są na danym stanowisku pracy decydują przepisy BHP. Do odzieży roboczej można zaliczyć spodnie, krótkie spodenki, bluzy, koszulki, koszule, kamizelki oraz kombinezony.
Odzież robocza i ochronna są nieodłączną częścią codziennej pracy niektórych osób. Zgodnie z przepisami BHP pracodawca nie można dopuścić pracownika do wykonywania obowiązków bez zastosowania środków ochrony osobistej. Do odzieży ochronnej i roboczej można również zaliczyć kaski, czapki, okulary czy rękawice. Wymogi dotyczące akcesoriów również wynikają ze stanowiska pracy.
Polecane
Jak wyjść z nałogu?
Nie da się ukryć, że obecnie coraz to więcej osób boryka się z wyjątkowo poważnym problemem, związanym z uzależnieniem. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że w wielu przypadkach praktycznie nikt z
Skuteczny marketing wideo w internecie
Być może próbowałeś już konwencjonalnych form marketingu. Marketing wideo jest jednym z najlepszych nowoczesnych marketingów. Czytaj dalej, aby nauczyć się właściwego sposobu korzystania z porad marketingu wideo. Jeśli myślisz o
Balonowy branding – wykorzystanie balonów reklamowych w kampaniach marketingowych
Balony reklamowe mogą zostać wykorzystane jako element kampanii marketingowej. Umieszczając logo, slogan i inne elementy identyfikacji wizualnej na takich gadżetach, firma może skutecznie przyciągać uwagę klientów. Taka forma reklamy sprawdza
Co wpływa na żywotność wycieraczek szyb? Dowiedz się jak o nie zadbać
Wycieraczki do szyb, choć należą do podstawowego wyposażenia pojazdu, przez wielu kierowców są niedoceniane. Ich użyteczność doceniamy dopiero wówczas, gdy w okresie jesienno-zimowym lub w czasie deszczu są nam potrzebne.
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o rezerwacji mieszkania u dewelopera
Decydując się na rezerwację mieszkania u dewelopera, warto wiedzieć, jakie są zasady tej procedury. Wymaga ona zwykle wniesienia wadium w wysokości 1-2 proc. wartości mieszkania. Pozwala to na uniknięcie nieuczciwego
Rysa na przyciemnionej szybie – co robić?
Eksploatacja samochodu nieodłącznie wiąże się z narażeniem na trudne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Jednym z najczęściej występujących mankamentów są rysy. Mogą one pojawić się w wyniku pracy wycieraczek samochodowych,