Klimatyzacja jest w naszym kraju wciąż traktowana jako udogodnienie. Wielu osobom kojarzy się nawet z luksusem lub niepotrzebnym zbytkiem. Można jednak zauważyć, że coraz częściej montuje się ją w domach i mieszkaniach, ze względu na chęć zapewnienia sobie komfortu cieplnego, niezależnie od pory roku.

Ta zmiana ma bez wątpienia związek z niższymi kosztami montażu niż jeszcze kilka lat temu. To co w naszym kraju jest opcjonalnym dodatkiem, w wielu państwach stanowi obowiązkowy element wyposażenia każdego domu i mieszkania. Co warto wiedzieć na ten temat?

Najważniejsze informacje na temat klimatyzacji domowej

Obecność klimatyzacji w polskim domu może budzić zaskoczenie u wielu osób. Wydawać by się mogło, że temperatury panujące w ciągu roku w naszym kraju nie wymagają instalowania tego typu urządzeń. Niemniej jednak zmieniający się klimat sprawia, iż praktycznie każdego roku pojawiają się trudne do wytrzymania fale upałów. Odczuwają je zwłaszcza osoby, które posiadają mieszkanie na ostatnich piętrach lub mają pokój na poddaszu.

W takich przypadkach klimatyzacja jest w stanie przywrócić komfort, a nawet umożliwić normalne funkcjonowanie. Z drugiej strony przyda się nie tylko w sezonie letnim, ale również w trakcie okresu przejściowego, gdy zależy nam na doraźnym podwyższeniu temperatury.

W jakich krajach klimatyzacja jest obowiązkowa?

W wielu krajach opisywane urządzenia są montowane w każdym budynku, nie tylko mieszkalnym. W Europie dotyczy to m.in. krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym regionie wysokie temperatury panują przez znaczną część roku. Z tego względu można spotkać się z tzw. sjestą, która zakłada odpoczynek i przerwę w pracy podczas najcieplejszych godzin w ciągu dnia.

Klimatyzacja jest również obowiązkowa w krajach Azji Południowo-Wschodniej oraz w państwach leżących w strefie równikowej i zwrotnikowej. Obecność takich urządzeń wpływa na poprawę komfortu życia, wyższą wydajność oraz zdrowy i regenerujący sen.

Spraw sobie klimatyzację już dziś! Zapraszamy: KALOR – klimatyzacja Kraków

#Artykuł sponsorowany