Cesja leasingu konsumenckiego. Czy jest możliwa i na czym polega?
13 sierpnia 2024 Artykuł sponsorowany

Cesja leasingu konsumenckiego. Czy jest możliwa i na czym polega?

Masz leasing konsumencki, ale z jakichś powodów chcesz z niego zrezygnować? Rozważ dokonanie cesji na inną osobę. Sprawdź, jak to działa i w jakich przypadkach możliwe jest przejęcie umowy przez cesjonariusza. Chociaż leasing konsumencki nie jest tak popularny jak leasing dla firm, wiele osób decyduje się na takie finansowanie jako alternatywę dla kredytu samochodowego. Czasami jednak dochodzi do sytuacji, w której leasingobiorca chciałby zrezygnować z umowy. Zwykle najrozsądniejszym rozwiązaniem jest cesja.

Cesja leasingu konsumenckiego – na czym polega?

Zgodnie z definicją, umowa cesji wierzytelności (w tym przypadku leasingu konsumenckiego) polega na przekazaniu przez cedenta swoich praw na rzecz cesjonariusza. Można więc powiedzieć, że istotą cesji leasingu konsumenckiego jest przejęcie istniejącego zobowiązania przez inną osobę – przy podpisaniu specjalnej umowy.

Warto wiedzieć! Cesja leasingu konsumenckiego możliwa jest tylko z konsumenta na innego konsumenta.

Oznacza to, że leasingu konsumenckiego nie może przejąć firma. Weź to pod uwagę, poszukując osoby mającej stać się cesjonariuszem.

Jak wygląda cesja przy leasingu konsumenckim?

Aby leasing konsumencki przekazać innej osobie w ramach umowy cesji wierzytelności, należy przede wszystkim znaleźć przyszłego leasingobiorcę. Musi to być osoba prywatna, która spełnia warunki leasingu, takie jak:

  • odpowiednio wysoka zdolność finansowa,
  • stałe dochody,
  • wiarygodność.

Warto wiedzieć! Osoba przejmująca umowę leasingu konsumenckiego nie musi być w żaden sposób z tobą powiązana. Może to być zupełnie obca osoba, np. znaleziona za pośrednictwem portali ogłoszeniowych.

Kiedy ewentualny cesjonariusz został już „umówiony”, dotychczasowy leasingobiorca musi skontaktować się z firmą leasingową. Powinien poinformować o chęci podpisania umowy o cesję wierzytelności. Kolejny krok to złożenie wniosku, na podstawie którego leasingodawca przeanalizuje zdolność finansową cesjonariusza. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, wówczas dochodzi do podpisania dokumentów.

Wskazówka! Leasing konsumencki można przejąć wyłącznie wtedy, gdy miesięczne raty są spłacane regularnie. W przypadku zaległości, w pierwszej kolejności należy uregulować zadłużenie. W przeciwnym razie firma leasingowa może nie wyrazić zgody na cesję.

Do uregulowania pozostaje również kwestia ubezpieczenia leasingowanego pojazdu. W tym przypadku wiele zależy od tego, kto jest ubezpieczycielem. Jeśli leasingobiorca wykupił polisę OC, wówczas nowy użytkownik może korzystać z takiego ubezpieczenia lub wykupić je we własnym zakresie. Natomiast ubezpieczenie AC wygasa – trzeba je wykupić ponownie.

Ile kosztuje cesja leasingu konsumenckiego?

Sama cesja leasingu konsumenckiego zwykle nie wiąże się z koniecznością ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Aczkolwiek niektóre firmy leasingowe mogą pobierać opłatę manipulacyjną.

Nie oznacza to jednak, że przeniesienie praw na cesjonariusza jest bezpłatne. Istnieje bowiem tzw. odstępne, opłacane przez cesjonariusza na rzecz cedenta. Najczęściej odstępne płaci się wtedy, gdy cedent spłacił już znaczną część leasingu. Wówczas taka „opłata” pozwala mu na odzyskanie, chociaż części kosztów, poniesionych z tytułu umowy leasingowej.

Warto wiedzieć! Odstępne w cesji leasingu konsumenckiego nie jest obowiązkowe. Wszystko zależy od ustaleń między cedentem a cesjonariuszem.

Kiedy można „oddać” leasing konsumencki?

Nie istnieją konkretne zasady odnośnie do tego, w jakich przypadkach można przeprowadzić cesję leasingu konsumenckiego. Właściwie można zrobić to zawsze – bez względu na przyczynę. Najczęściej jednak cesję umowy podpisuje się, gdy dotychczasowy leasingobiorca:

  • ma problemy finansowe,
  • chce zmienić pojazd na inny model,
  • chce skorzystać z innego leasingu – na bardziej konkurencyjnych warunkach,
  • nie potrzebuje już wziętego w leasing pojazdu.

Jeśli leasingobiorca decyduje się na przekazanie umowy innej osobie, musi najpierw znaleźć cesjonariusza. W przeciwnym razie firma leasingowa odrzuci wniosek o cesję umowy leasingowej.

Czy cesja leasingu konsumenckiego się opłaca? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zwykle na taki krok decydują się leasingobiorcy z konkretnych powodów. Jeśli więc nie możesz lub nie chcesz kontynuować umowy leasingowej, warto rozważyć taką opcję.



Polecane

Motoryzacja i hobby

O czym pamiętać holując samochód?

Awaria uniemożliwiająca dalsze kontynuowanie jazdy jest domeną nie tylko starych i wysłużonych pojazdów, ale również nowych samochodów. Taka usterka może zdarzyć się każdemu w najmniej oczekiwanym momencie. Z tego powodu

Motoryzacja i hobby

Wywóz i czyszczenie szamba – jak to działa i dlaczego jest tak ważne?

Szambo to jedno z najważniejszych urządzeń sanitarnych w domu i na działce. Pełni ono funkcję przechowywania i przetwarzania nieczystości, które są później usuwane z naszych domów i zaniesione do specjalnych

Motoryzacja i hobby

TOP 3 zalet oklejania szyb w samochodzie

W ostatnich latach oklejanie szyb samochodowych stało się bardzo popularne. Niewątpliwie po części ze względu na ciekawą estetykę, jaką nadają pojazdowi ciemne szyby. Jednak to nie jedyna, a nawet nie

Motoryzacja i hobby

Peugeot 508

Francuski producent samochodów Peugeot od dawna był kojarzony z małymi, ekonomicznymi samochodami, ale w ostatnich latach stara się wychodzić na wyższe półki. 508 to jeden z jego największych i najbardziej

Motoryzacja i hobby

Najpopularniejsze modele Volkswagena – który będzie dla ciebie idealny?

Volkswagen to niemiecki producent samochodów. Jedna z największych firm motoryzacyjnych na świecie kontroluje także kilka innych przedsiębiorstw, takich jak Seat czy Skoda. Samochody niemieckiej marki są popularne na całym świecie,

Motoryzacja i hobby

Volkswagen Warszawa – jak wybrać idealny samochód dla siebie?

Poszukiwania idealnego samochodu dla siebie nigdy nie są łatwe. Zwykle kierowcy mierzą się z szeregiem dylematów, wiedząc, że decyzja ta pozostanie z nimi na wiele, długich lat. W tym wypadku,