Silnik samochodowy to główny element napędowy pojazdu. Odpowiada on za wytwarzanie energii, która jest przekazywana na koła samochodu poprzez przekładnię. Hamowanie silnikiem to jedna ze stosowanych w samochodach metod regulacji prędkości jazdy. W zależności od typu silnika, można osiągnąć różny stopień hamowania, który jest przydatny w przypadku gwałtownego zmniejszenia prędkości jazdy. Hamowania silnikiem należy jednak stosować z umiarem, gdyż może ono prowadzić do uszkodzenia silnika.

Hamowanie silnikiem polega na wyłączeniu dopływu paliwa do silnika oraz jednoczesnym zaciągnięciu hamulca. W wyniku tego, silnik zaczyna tracić obroty i prędkość, a samochód zatrzymuje się. Jest to metoda hamowania, która powinna być stosowana wyłącznie w przypadku gwałtownego zatrzymania się pojazdu, np. na światłach lub przed przeszkodą. Hamowanie silnikiem nie jest wskazane w przypadku codziennej jazdy, gdyż może ono prowadzić do uszkodzenia silnika.

Aby hamowanie silnikiem było skuteczne, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, nie należy wyłączać zupełnie dopływu paliwa do silnika. Odcięcie dopływu paliwa powoduje, że silnik przestaje pracować, a samochód zatrzymuje się. Po drugie, hamowanie silnikiem nie powinno trwać dłużej niż kilka sekund. Dłuższe stosowanie tej metody może uszkodzić silnik. Po trzecie, należy pamiętać o zaciągnięciu hamulca, gdyż w przeciwnym wypadku pojazd może się rozpędzić.

Hamowanie silnikiem jest więc jedną ze stosowanych w samochodach metod regulacji prędkości jazdy. Należy jednak pamiętać, że nie jest to metoda, która powinna być stosowana na co dzień. Hamowanie silnikiem może prowadzić do uszkodzenia silnika, dlatego należy je stosować wyłącznie w przypadku gwałtownego zatrzymania się pojazdu.