Jednym z głównych narzędzi fizjoterapeuty jest terapia manualna. To sposób na przywrócenie stanu zdrowia u pacjentów z rozmaitymi schorzeniami. Na czym tak właściwie polega terapia tego typu i czemu tak często okazuje się skuteczna? Sprawdźmy to!

Czym jest terapia manualna?

Najogólniej rzecz ujmując, terapia manualna to terapia oparta na pracy ręcznej fizjoterapeuty. Ta metoda fizjoterapeutyczna wykorzystuje również wiedzę z zakresu wpływu ułożenia ciała i poszczególnych jego części na zdrowie. Tym samym w ramach terapii ręcznej, specjalista pracuje zarówno swoimi dłońmi, jak i ciałem pacjenta.

Warto podkreślić, że mowa o terapii, która jest nieinwazyjna. Jednocześnie jest w pełni naturalna. W terapii tej nie wykorzystuje się żadnych środków farmakologicznych. Rzadko w ruch wchodzą jakiekolwiek narzędzia, choć fizjoterapeuta może wykorzystywać pewne drobne przedmioty.

Dlaczego terapia manualna pomaga?

Po pierwsze terapia manualna pomaga, ponieważ w wielu przypadkach działa bezpośrednio na źródło dyskomfortu. Przykładowo, za ból pleców w wielu przypadkach odpowiadają spięcia mięśni. Podobnie jest z ograniczeniem ruchomości stawów. Wystarczy pozbyć się napięć poprzez uciśnięcia w odpowiednich miejscach, aby ból zniknął, a ruchomość wróciła.

Ponadto ludzki organizm posiada naturalną zdolność do samoregeneracji. Terapia manualna to często pobudzenie organizmu do tego typu działań. W wyniku przeprowadzenia terapii manualnej w postaci ucisków czy ułożeń ciała, ciało otrzymuje sygnał, że dzieje się coś, co wymaga reakcji. W efekcie dochodzi do pobudzenia działań prozdrowotnych.

Pomoc profesjonalisty

Co do zasady terapia manualna jest skuteczna i bezpieczna. Niemniej mowa tutaj o terapii przeprowadzanej przez fachowców. Jeśli za terapię manualną zabiorą się laicy bez wiedzy i doświadczenia, trudno liczyć na zadowalające efekty. Może dojść wręcz do pogorszenia stanu zdrowia. Warto zatem współpracować jedynie ze sprawdzonymi, wykwalifikowanymi fizjoterapeutami, którzy doskonale wiedzą, co robić w przypadku poszczególnych schorzeń i dolegliwości.

Terapia Manualna Gdynia – zapraszamy po więcej informacji.

#Artykuł sponsorowany