Zaawansowana ochrona danych w Virtual Data Room
5 grudnia 2023 Artykuł sponsorowany

Zaawansowana ochrona danych w Virtual Data Room

W nowoczesnym świecie biznesu, w którym każdego dnia przesyłane są setki lub nawet tysiące poufnych informacji, odpowiednia ochrona danych staje się priorytetem. Dlatego też coraz więcej firm dostrzega korzyści, jakie wynikają z implementacji narzędzi służących do bezpiecznego udostępniania danych. Mowa tutaj przede wszystkim o Virtual Data Room.

VDR dla małych i dużych firm

Virtual Data Room to internetowe repozytorium, w którym firmy mogą przechowywać poufne informacje i udostępniać je zaufanym podmiotom. VDR jest internetowym sejfem dla informacji, który został zabezpieczony zaawansowanymi algorytmami szyfrującymi, aby gwarantować poziom bezpieczeństwa porównywalny do standardów bankowych.

Dostęp do danych w Virtual Data Room jest ściśle kontrolowany przez administratora, który decyduje, kto ma dostęp, do jakich konkretnie dokumentów oraz w jakim zakresie (np. czy ma możliwość pobrania lub drukowania). To właśnie administrator zaprasza użytkowników do VDR i może w dowolnym momencie odebrać lub ograniczyć im dostęp.

Co więcej, nikt nie uzyska dostępu do danych bez odpowiednich uprawnień, a każda aktywność użytkownika jest śledzona i na bieżąco raportowana. Taki mechanizm nie wpływa jednak negatywnie na komfort pracy, wręcz przeciwnie, osoby zaproszone do VDR mogą wygodnie pracować z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, dzięki czemu współpraca staje się znacznie efektywniejsza.

Jakie informacje mogą być przechowywane w VDR?

W VDR służy przede wszystkim do przechowywania dokumentów poufnych i ważnych dla działalności firmy. Oprócz typowych informacji kadrowych i finansowych mowa tutaj także o danych objętych RODO lub dokumentach związanych ze strategią biznesową lub patentami.

Platformy VDR są często wykorzystywane podczas transakcji, zwłaszcza przy fuzjach i przejęciach. Podczas procesu due diligence inwestorzy potrzebują dostępu do dokumentów firmy w celu dokładnej oceny ryzyka i opłacalności inwestycji — VDR im to umożliwia w kontrolowany i bezpieczny sposób.

Dlaczego warto skorzystać z VDR?

VDR wyróżnia się spośród innych platform udostępniających pliki przede wszystkim najwyższymi standardami bezpieczeństwa i mnogością dostępnych funkcjonalności. Virtual Data Room oferuje funkcje, takie jak blokada zapisu i drukowania dokumentów, a także tryb „tylko do odczytu”, chroni ponad 30 różnych typów plików, w tym PDF, Office, DWG, DXF przed nieautoryzowanymi zmianami. Ponadto, zapobiega on kopiowaniu tekstu i umożliwia dodawanie znaków wodnych identyfikujących użytkownika oraz blokuje możliwość przechwytywania zrzutów ekranu. Posiada również narzędzie do anonimizacji danych, ułatwiające zachowanie poufności informacji, szczególnie przy procesach due diligence.

Dodatkowo, VDR oferuje też moduł do komunikacji między zainteresowanymi stronami, który pozwala zadawać pytania i udzielać odpowiedzi, co jest istotne podczas analizy dokumentów. System generuje szczegółowe raporty aktywności użytkowników, monitorując każdą akcję w systemie. Istnieje także możliwość stworzenia zaszyfrowanego archiwum Data Room na nośniku USB, które zawiera wszystkie dokumenty, raporty oraz historię komunikacji Q&A. Takie archiwum często stanowi załącznik do umów inwestycyjnych.Polecane

Biznes i technika

Dlaczego księgowy program dla firmy ułatwia pracę?

Obecnie programy dla firm odgrywają kluczową rolę w większości przedsiębiorstw. usprawniają pracę małych, średnich i dużych firm. Wśród programów wykorzystywanych przez firmy, na pierwszy plan wysuwa się oprogramowanie księgowe. Dlaczego

Biznes i technika

Półkowe regały magazynowe – optymalizacja przestrzeni magazynowej

Półkowe regały magazynowe to bardzo popularne rozwiązanie w magazynach i centrach dystrybucyjnych. Pozwalają na efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej oraz umożliwiają łatwy dostęp do przechowywanych przedmiotów. W tym artykule omówimy zalety

Biznes i technika

CFD – jak grać na kontraktach terminowych i nie stracić kapitału

Mimo że kontrakty CFD są stosunkowo łatwe do nabycia i posiadania, to inwestowanie w nie nie jest takie proste. Aby uzyskać dochody, musisz mieć świadomość, jak działają kontrakty CFD, a

Porady

Web 3.0 – czym jest Internet trzeciej generacji

Technologiczny postęp nieustannie nas zaskakuje. Coraz to nowsze innowacje i udogodnienia są dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Jak się okazuje, możemy już mówić o Internecie trzeciej generacji, czyli sieci przyszłości.

Biznes i technika

Lada sklepowa – meble do sklepu

W dobie rosnącej konkurencji w sektorze handlu detalicznego pierwsze wrażenie może znacząco wpłynąć na lojalność klienta wobec konkretnego sklepu bądź sieci sklepów. Centralnym punktem każdej placówki handlowej, w którym nawiązuje

Biznes i technika

Jak kompleksowo budować relacje i współpracować na rynku finansowym?

Budowanie relacji i współpraca na rynku finansowym to dwa elementy, które ze sobą ściśle współgrają. Wzajemna relacja między stronami jest niezbędna, aby umożliwić efektywną współpracę i działanie na rynku finansowym.